Bugün 20 Ekim 2019 Pazar
"nasıl İsek, Öyle İdare Ediliriz."
"Nasıl isek, öyle idare ediliriz."
17.08.2019NEJDET PEHLİVAN - info@duzceobjektif.comYazi Arşivi
"Nasıl isek, öyle idare ediliriz."
"Biz durumumuzu değiştirmedikçe, Allah da bizi değiştirmez."
Devlet, hükümet, idarecilerimiz bizim aynamızdır. İdarecilerimizin icraatı, becerisi, başarısı... bizim ortak karekterimizi, maharetimizi yansıtır. Aynadaki görüntümüze gülsek de tükürsek de kendi yüzümüzdür.
Hulefa-i Râşidînin birincisi ve gerçek cumhurbaşkanlarından Hz. Ebu Bekir (ra) seçildiği zaman halka şu mealde bir nutukta bulunur:
"Ey insanlar, ben sizin başınıza yönetici seçildim, ama sizden daha hayırlı bir kimse değilim. Eğer davranışlarımda, uygulamalarımda, hareketlerimde doğru yaptığımı ve söylediğimi hissederseniz bana yardımcı olun; hak ve hakikatten saptığımı görürseniz hatalarımı doğrultunuz. Sizin içinizde zayıf olarak bilinen kimseler onun hakkını diğer kişilerden alıncaya kadar o kişi benim yanımda kuvvetlidir. Sizin güçlü bildiğiniz kişi de benim yanımda zayıftır, ta ki onun elinden gasbetmiş olduğu hakkı alıp gerçek sahibine verinceye kadar. Ben sizin halifeniz olarak sizinle ilgili uygulamalarımda Allah ve Resulüne itaat ettiğim müddetçe bana itaat edin. Şayet Allah ve Rasulüne isyan edersem; benim size, "Bana itaat edin." deme hakkım yoktur.
Karşısında hazır bulunan topluluktan bir kişi kalkar ve der ki:
"Ey Ebu Bekir! Peygamberin halifesisin, seni seçtik, yöneticimizsin, mü'minlerin emirisin. Şunu iyi bilsin ki, en ufak bir eğriliğini görürsek seni şu kılıçla doğrulturuz."
Hz. Ebu Bekir konuşmasının sonunda Allah'a şöyle hamdeder: "Ebu Bekir'in maiyetinde, onun hatasını kılıncıyla doğrultacak fertleri bulunduran Allah'a hamd olsun.
Zalimliğiyle, totaliter idaresiyle meşhur Haccac-ı Zalim'e demişler:
"Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer(RA), Halka ne kadar yumuşak, ne kadar cömert, ne kadar güzel davrandı, ne güzel idare ettiler. Sen niçin onlar gibi yapmıyorsun?"

 
Tüm Yorumlar
Şuan Kayıtlı Bir Yorum Bulunmamaktadır.İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Tüm Yorumlar

 
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2019 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.