Bugün 09 Temmuz 2020 Perşembe
Bayram Ola…
Ben biraz farklı bir bakış açısı ile sizlere selam vermek istiyorum.
17.08.2019Remzi ERDEM - Yazi Arşivi
Bir bayram vesilesi ile sizlerle beraber olmanın sevincini yaşayacağım, ama aramızdan ayrılan ve bir daha görüşemeyecek olduklarımızın da ayrılışlarının üzüntüsünü yaşayacağım.
Bayramlarda hep klasik sözler edilir. Ben biraz farklı bir bakış açısı ile sizlere selam vermek istiyorum.
Bayram bir sevincin yaşandığı zamanlardır. Genelde çocuklar için bir mana ifade eder. Çocuklar büyüklerin ellerinden öperler, büyükler de onları sevindirirler. Kimisi para verir, kimisi şeker. Ama sevindirirler. Büyükler pek sevinmekten anlamazlar. Çünkü onların bir takım söyleyemedikleri sıkıntıları vardır. Hanımına bir bayramlık alamamaktan, çocuklarına bir hediye alamamaktan, komşularına bir güzellik yapamamaktan dolayı sıkıntı içindedirler. Lakin çektikleri bu sıkıntıyı bir türlü açığa vuramazlar. Zira bayramdır, bayramlarda bu tür sıkıntılara yer olmamalıdır. Evin büyüğüne sıkıntılara göğüs germek düşer, onlar da zaten öyle yaparlar.
Buralarda bayramlar sıkıntılı da olsa böyle kutlanır. Bir de dünyanın çeşitli coğrafyalarında yaşayan din kardeşlerimizin bayramlarına bakalım. Mesela Doğu Türkistan’a gidelim. Bakalım orada Müslüman soydaşlarımız bayram kutlayabiliyorlar mı? Çocuklar eğlenip, oynayıp bayram yapabiliyorlar mı? Sanmıyorum, onlar bayram kelimesini bile kullanabilecek durumda değiller. Çinli zalimlerin acımasız zulmü altında, işkence altında hayat mücadelesi veriyorlar. Dinlerini yaşamalarına müsaade edilmiyor. Dinini yaşama durumunda olanlar da bir şekilde katlediliyor.
Yemen, kendine Müslüman diyenlerin Müslümanlar üzerine bomba yağdırdıkları bir bölge. Çocuklar bırak oynamayı, sığınaklardan kafalarını çıkarabildikleri günleri bile yok. Yiyecek yok, içecek yok, giyecek yok. Yerine gözyaşı var, ıstırap var, kan var, var… var… var…
Afrika bir yudum suya muhtaç. Çocuklar şekeri zaten bilmiyorlar. Bildikleri sadece elem ve keder.
Arakan… Diri diri yakılan çocuklar, ya da nehirlerde boğulan zavallılar…
Daha fazlasını yazmaya gerçekten gücüm yetmiyor. Bu kadarı bile kalbimi perişan etmeye yetti diyebilirim. Şimdi gelin böyle bir halde bayram yapalım.
Evet, bayram yapalım. Çünkü bayramlar da Allah’ın bizlere sevinme günü olarak bahşettiği günlerdir. Ancak bu günleri başka coğrafyalarda yaşayan yavrularımızın çektiklerini unutarak geçirmeyelim. Onları unutmayalım ve kendi çocuklarımıza bunları öğretelim. Gelecekte dünyayı nasıl kurtarabileceklerini onlara anlatalım, öğretelim.
Gelecek onların. Geleceğine sahip olamayanlar mutlu olamazlar. Geleceğe sahip olabilme de çocukları geleceğe hazırlamaktan geçer.
Bir gün başka yerdeki çocukların başlarına gelenlerin bizim çocuklarımızın başına da gelmemesi için biz büyüklere de büyük görevler düşmektedir. Bu görevlerin başında birbirimizi kardeş olarak algılamak ve görmekten geçer. Mevla da öyle emrediyor ve diyor ki “ancak müminler kardeştir”.
Biz kardeşiz ve kardeşçe bayram yapalım, bayramlaşalım.
Bayramınız kutlu olsun.
Selam ve dua ile…

 
Tüm Yorumlar
Şuan Kayıtlı Bir Yorum Bulunmamaktadır.İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Tüm Yorumlar

 
PAKMAYA
Öne Çıkanlar
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2020 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.