Reklamı Geç
DÜZPAŞ
Bugün 21 Eylül 2019 Cumartesi
Seçim Kazanmak “kalıcı Mıdır? Yoksa “kandırıcı Mı..!”
“Tarihe Not Düşülecek” bir seçim olan 31. Mart. 2019 yerel seçimlerini geride bıraktık.
08.06.2019Erol TAYHAN - eroltayhan@hotmail.comYazi Arşivi
“Tarihe Not Düşülecek” bir seçim olan 31. Mart. 2019 yerel seçimlerini geride bıraktık. Bu seçim Tarih kitaplarında ve Yurttaşlık bilgisi kitaplarında detaylı olarak yer alacak ve ileriki yıllarda Üniversitelerde “tez” konusu olacaktır.
İttifaklar, ilhaklar, iptal edilen İstanbul seçimlerinin ardından yaşanan söylemlerle yaşanan tartışmalar ve gelişmeler “bu seçimi kalıcı kılmıştır”…!
TBMM Başkanı başta olmak üzere bakanların, başbakanlık yapmış olanların; milletvekillerinin, genel müdürlerin ve üst düzey bürokratların “belediye başkanı olmak için”  aday gösterilmesi(kimileribunu “atama” olarak yorumlasa da ) aması bol bir seçim haline getirmiştir.
Meydana gelen gelişmeler konunun daha da uzun süreceği sinyalini vermektedir.
SEÇİME NEDEN GİRİLİR..!
Sahi “neden seçime gidilir”?
Bu soruyu  biraz açarsak:Siyasette“seçim kazanmak ölçü müdür”gibi bir soruyu gündeme getirebilir...
Bunun cevabı ancak  “ama”larla açıklanabilir.
He şunu da ifade edeyim:”Siyasette” hele hele demokrasiyle yönetilen  ülkelerde“seçime” tabii ki “kazanmak” için girilir. Seçim kazanmak  özeldir,  güzeldir, elzemdir.…Tabii ki “ölçüdür” ama..
Seçim kazanmayı bir “ölçü” olarak izah edersek,  kaybetmeyi  nasıl yorumlayacağız..!
SEÇİM KAYBEDEN “ÖLÜYOR” MU!
Kazanmak hoştur da “kaybetmek” nedir ne ifade eder…!
“Bitmek” midir, “ölmek” midir, “yok olmak” mıdır kaybetmek..!
Bazı soruların cevabı”net” olarak ifade edilebilir ama bu iki sorunun cevabını öyle kısa bir cevapla geçiştiremeyiz.
Seçim kazanmak  “hoş”tur  da kaybetmek “boş” mudur..!
Hayır hayır yok öyle bir şey…!
Seçime giripte kaybedecek olanlar “ölse” idi  seçime giren bu kadar fazla mı olurdu sanıyorsunuz!
Adına demokrasi denilen böyle bir sistemde her iki sorunun da cevabını net olarak açıklamak doğru değildir. Dünyanın sonu“kıyamet” yada hayatın sonu “ölüm” olmayan bir sonucu öyle hemen kesip atmak “doğruyu ve gerçeği saklamak” anlamı taşır aslına bakarsanız.
KAYBETMEK DE KAZANMAK DA “EBEDİ” DEĞİLDİR!
Bugün “kaybeden” olarak açıklananların; yarın karşımıza “kazananlar”  olarak çıkma ihtimali “yüksektir”..! Çünkü kaybeden ölmüyor; kaybederken “kazanmak”; kazanırken “kaybetmek mümkündür”..! Hele demokratik ortamlarda gayet olağandır.
Yani kazananla kaybeden  “ebedi” olmadığına göre net  cevaplardan kaçınmak gerekir onu demek istiyorum.  
 “Bugün kazanan ilk etaptakazanmış olmanın hazzını yaşarken, kaybeden de “kaybın getirdiği hüznü” yaşayabilir. Doğaldır ama “ebedi değildir…!”
Bugün kazananının yarın kaybetmeyeceği; ya da bugün kaybedenin yarın kazanmayacağı garantisi var mıdır!
DÜN KAYBEDENLER BUGÜN KAZANDI..!
Dönelim bugüne…Dün kaybedenler bugün kazanmadı mı!
Düzce’de 10 belediyenin tamamı son dönemde  Ak Parti’li belediyeler tarafından yönetilirken bugün bu rakam yarı yarıya düştü ve 5 Belediye Başkanlığını MHP’li adaylar kazandı.
Beş yıl önce “kaybedenler öldü” deseydik,  MHP’nin bugün Düzce’de kazanan belediye başkanı olmayacaktı...!
BOLU VE DÜZCE ÖRNEKLERİ ORTADA..
Bolu Göynük’ün Belediye Başkanı Ahmet Çankaya üç dönem sonra bir ara dönemin ardından dördüncü kez MHP’den Belediye Başkanı seçildi. Başkanlığı Ak Parti’li Kemal Kazan’dan devraldı.
Bolu’nun Mengen ilçesi Gökçebey Belde Belediye Başkanı Vahit Aydın’da 10 yıl belediye Başkanlığı yaptıktan sonra bir dönem aranın ardından Demokrat Parti’den (DP) Belediye Başkanı seçildi. Gökçesu’nun CHP’li  Belediye BaşkanıAtilla Ateş’den belediye başkanlığını geri aldı.
Akçakoca’nın Ak Partili Belediye Başkanı Ecz. Cüneyt YEMENİCİ yerini uzun yıllardır seçimi kıl payı kaybeden, son seçimde tekrar MHP’den  aday olan Okan YANMAZ’a teslim etti.
Kaynaşlı’nın MHP’den kazanan Belediye Başkanı Birol ŞAHİN’de eski bir Ak Partili. Hatta eski bir Milli Görüşçü.  Üstelik partinin  Ak Partinin Kaynaşlı’nın kurucu ilçe başkanlığını yapmış biri. Son seçimde MHP’den Belediye Başkanı adayı gösterildi ve yüzde 55’lik oranla daha önce birlikte olduğu Ak Parti’nin adayı Erol BAYRAKTAR’dan makamı devraldı.
Dünün Ak Parti’den kaybeden Şahin’i ; bugünün MHP’sinde kazanan Şahin’i oldu.
Cumayeri’ni daha önce Ak Partiden belediye başkanlığı yapmış,  ardından bağımsız belediye başkan adayı olmuş ve ciddi oy almış  bu dönem MHP’den aday gösterilen Mustafa KOLOĞLU;Ak Parti’den ikinci kez aday olan Recep TUNA’dan  görevi devralarak adeta rövanşı aldı. .
Dünün Ak Parti’den kaybeden KOLOĞLU’su, bugünün kazanan MHP’li KOLOĞLU’su oldu.
Gümüşova’da seçimi kazanarak Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Muharrem TOZAN’da eski bir Ak Partili...Daha önce Ak Parti’nin adayı olarak MHP’li rakibi karşısında girdiği seçimi bir dönem önce kaybeden Tozan, karşısında seçim kaybettiği kendisine rakip olan  dönemin MHP’li belediye başkanı (Rahmetli Ahmet Bostancıoğlu’nun vefatının ardından) MHP’li aday olarak girdiği seçimi bu dönem kazanarak, ikinci kez aday olan Ak Parti’li Ahmet Azap’tan makamı devraldı.
Dünün kaybeden TOZAN’ı; bugünün MHP’dan kazanan Tozan’ı oldu.Dünün Ak Partili Tozan’ı , bugünün MHP’li Tozan’ı olarak seçimi kazandı.
Dünün Ak Parti’den kaybeden TOZAN’ı; bugünün kazanan MHP’li TOZAN’ı oldu…
Bugünün MHP’li Tozan’ı; kendisine zamanla kaybettirmiş MHP’li Bostancıoğlu’un vefatının ardından daha önce kendisine seçimi kaybettirmiş parti olan MHP’li Tozan olarak girdiği seçimi; Ak Parti’li AZAP’tan devralmış oldu.
“Roller değişerek” dünün KAYBEDENLERİ, BUGÜNÜN KAZANANLARI oldu..

Düzce’nin iki beldesinde de kazanan Ak Parti’nin adaylar oldu.Ama onların farklı hikayeleri var.
Boğaziçi Beldesi’nde MHP’li aday İlyas DANIŞ’ta eski bir Ak Partili. Belediyecilik tecrübesini İstanbul Büyük Şehir Belediyesinde tamamlamış  bir isim. Ak Partili Başkan Mehmet Keleş döneminde Düzce Belediyesi’nde Zabıta Müdürlüğü, Park Bahçeler Müdürlüğü  gibi görevlerde bulunmuş..Aday adayı olduğu Ak Parti’den aday gösterilmeyince MHP’den aday gösterildi.Ama Boğaziçi Beldesi’nde seçimi ikinci kez aday olan Ak Parti’li İbrahim ERCAN kazandı.
Dünün Ak Partili DANIŞ’ı, bugünün kaybeden MHP’li DANIŞ’ı oldu…!
Beyköyü Beldesi’nde seçimi üçüncü kez aday  gösterilen Ak Parti’li Osman KILIÇ kazandı.Kılıç’da “eski bir MHP’li”...Üç dönem önce Ak Partili rakibini geride bırakarak MHP’den belediye başkanı seçilmişti bir müddet sonra Ak Parti’ye geçti. Bu dönemde Ak Parti’den girdiği seçimi; MHP’li adayı geride bırakarak kazandı.
Üç dönem öncesinin kazanan MHP’li KILIÇ’ı; bugünün kazanan Ak Partili KILIÇ’ı olarak anılacak…
Yığılca’da farklı bir sürece sahne oldu. Seçimi MHP’nin adayı Rasim ÇAM,  Ak Parti’nin ikinci kez aday gösterdiği Muzaffer YİĞİT’ten devraldı.RasimÇam’dadaha önce Ak Parti’den de aday adayı olmuştu ancak aday gösterilmeyince MHP’li olarak girdiği seçimin galibi oldu.
Yani bu seçim adeta Ak Parti’yle MHP’nin iç-içe geçtiği bir seçim olarak anılacağı gibi ; Ak Parti’de yer bulamayanların, yada aday gösterilmeyenlerin MHP’de seçim kazandığıbir seçim olarak tarihe geçecektir.
FAZLA HAVAYA GİRMEYİN…!
Bugün kazananların yarın kaybedenler olarak karşımıza çıkabileceği gibi; bugünkaybedenlerinde yarın kazananlar olarak karşımıza çıkacağını hiç akıldan çıkarmamak gerekiyor.
O yüzden bugün kazananlar “fazla havaya girmeyin;Uçmayın, kendinizden de geçmeyin...
Kaybedenler de “ölmediğinize göre; “kaybettim” diyerek kahırlanmayın. Nerde hata yaptığınızın muhakemesini yapın geçin.
İnsan bazen “kaybederken KAZANIR”;bazen da “kazanırken KAYBEDER.”
O yüzden bugünün kazananı “yarının kaybedeni”;  bugünün kazananı da “yarının kaybedeni” olmaya namzettir…!
Secim kazanmak ve seçim kaybetmek nasıl ki “KALICI DEĞİLSE”, kazanmakla kaybetmek arasındaki tek ortak nokta da HERBİRİNİN “KANDIRICI OLDUĞU” GERÇEĞİDİR…”
Evet her bir seçim“Kandırıcı”dır aslında…KANDIRICI..!
Hayat çok kısa: “Kanmayın” ve “kandırmayın” YETER..!
Tüm Yorumlar
Şuan Kayıtlı Bir Yorum Bulunmamaktadır.İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Tüm Yorumlar

 
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2019 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.