Bugün 22 Kasım 2019 Cuma
Nedir Seçim?
Demokrasi denilen sistemin gereklerinden biri söylendiğine göre aday olanlardan birini seçmek demektir. Yani aday olan kişiyi başa geçirmektir.
12.03.2019Remzi ERDEM - Yazi Arşivi

Demokrasi denilen sistemin gereklerinden biri söylendiğine göre aday olanlardan birini seçmek demektir. Yani aday olan kişiyi başa geçirmektir.

Şartlar normal olduğunda seçimin itiraz edilecek bir yanı yoktur. Adaylar arasından kafana yatanı, idealine uygun olanı seçersin olur biter. Ancak seçimler hemen her devirde bu kadar masum olmayabilir. İsterseniz gelin şöyle birkaç maddede bu masumiyeti inceleyelim.

1- Adayların ortaya çıkışı: Seçimlerde adayların ortaya çıkması göz ardı edilecek bir husus değildir. Zira aday olabilmek ya birilerinin tavsiyelerine ve desteklerine bağlıdır ki bu noktada kayıtsız şartsız itaat edilmesini gerektirir. Ya da adayın bizatihi kendisi güçlüdür böylece aday olur ve “ben de varım” der. Bizatihi kendi güçlü olanların gücü de ya ekonomik güçtür veya insan gücüdür veyahut sevgi gücüdür.

2- Seçime hazırlık dönemi: Adaylık süreci geride kalınca iş sandık gününe kadar geçecek dönemde insanları etkilemek meselesi vardır. İnsanların etkilenmesi belirli esaslara bağlıdır. Rakiplerini susturmak, iftira atmak, konuşmalarına engel olmak, yalancılıkla suçlamak, bol bol hediye dağıtmak, gövde gösterileri düzenlemek, medyaya hâkim olmak. Daha birçok konuda insanları etkilemek gönüllerine girmek oylarına sahip olmak lazımdır.

3- Sandıklara sahip olmak: Eğer seçimler sandıklarda oy kullanmak şeklinde yapılıyorsa bu durumda sandıklara sahip olmak icap eder. Çünkü sandıklara sahip olunmazsa rakipler farklı oyunlar uygulamaya koyabilirler. Bu ihtimali ortadan kaldırmak için eldeki tüm imkânları kullanarak sandıklara sahip olmak lazımdır. Varsa seçim kurullarına da sahip olmak gereklidir. Eğer seçim kurullarına sahip olunabilirse sandıktaki oyların ne yönde kullanıldığı da o kadar önemli değildir. Zira siz sonuçları istediğiniz yönde değiştirebilirsiniz. İstediğiniz sonucu elde edebilirsiniz.

BİR OY “SİRÇOK OYUNU” BOZAR

Üç madde halinde çok ama çok kısa tuttuğum seçim oyunlarına bir de şu gözle bakalım. Seçimler eşit şartlarda olabilirse bu durumda sonuç da iyi olacak demektir. Çünkü gerçek anlamda adalet uygulanmıştır ve sonuç da adil bir biçimde ortaya çıkmıştır. Muhalefet bile sonuçlara itiraz edemez ve ardından iktidarı desteklemek mecburiyetinde kalır. Fakat seçim denilen olgu başından sonuna kadar eşitlik kavramı dışında olursa bu durumda sonuçta itaat değil itiraz ortaya çıkar ki bu da ortalığı bir kaos kaplar. Bu durum da hiç arzu edilen bir husus değildir. Kardeşliğin, sevginin, yardımlaşmanın, kenetlenmenin önünü kapayıp insanları kamplaşmaya dönüştüren bu manzarayı red etmek hemen her seçmenin asli görevi olmalıdır. Ayrıca bir ülke, bir toprak fitneyle değil, kardeşlik bağlarıyla ayakta durur.

Küçük bir tavsiye: Seçimlerde birilerinin dürtüleriyle değil inandığınız doğrularla sandık başına gidin. Sizin atacağınız her oy birçok oyunu bozacak. Onun için hale bakarak değil, geçmişi günümüzle mecz ederek, birleştirerek oy kullanmak lazımdır. Unutulmamalı, sonradan “eyvah” demek bir çözüm getirmeyecektir.

Tüm Yorumlar
Şuan Kayıtlı Bir Yorum Bulunmamaktadır.İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Tüm Yorumlar

 
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2019 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.