Reklamı Geç
DELTA ALFA RAMAZAN BAYRAMI İLANI
Bugün 25 Mayıs 2020 Pazartesi
Seçim “ Gizlihazine”..!
Yerel seçim “Yerel Yöneticilerimizi seçmek için” yapılır.
12.03.2019Erol TAYHAN - eroltayhan@hotmail.comYazi Arşivi
Yerel seçim “Yerel Yöneticilerimizi seçmek için” yapılır.
Adından belli gayet “net”…Adına siz ister“YerelSeçim”deyin ister“Mahalli İdareler Seçimi…” Ne derseniz deyin sonuç değişmez..! Yani ‘dile takılıp kalmayın’ onu demek istiyorum…
Yerel Seçimde Yerel Yöneticiler seçilecektir: Kenti beş yıl yönetecek liderleriseçeceğiz…Belediye Başkanlarını, Belediye Meclis Üyelerini, İl Genel Meclis(İGM) ÜyeleriniKöy ve Mahalle Muhtarlarını,  azalarını seçeceğiz.
Kitlelerin kafasını karıştıran; böyle bir seçimin  “Yerel Seçim havasından koparılarak” “Genel Seçim Havası”nasokulmasıdır…!
Burada dikkat çeken partilerin, en büyük kozlarını Belediye Başkan Adayı olarak göstermesinden kaynaklanmaktadır....Ankara, İstanbul ve İzmir gibi metropol şehirlerde TBMM Başkanı, Bakan ve Başbakanlık yapmış adayları tercih etmesi dikkatleri Merkeze çekmenin ya da “seçimin önemine” dikkat çekmenin bir başka uzantısı olarak da algılanabilir.
Yoksa biz “kanun yapıcı” Milletvekillerini seçmeyeceğiz, Bakan veya Başbakan da seçmeyeceğiz. Cumhurbaşkanını zaten yeni seçtik. O’nun da bir seçimi değil bu seçim…!
AK PARTİ “RİSKİ” SEVMİYOR!
Siyasi partilerin genel merkezleri “seçimin önemine” binaen, mesela  iktidar Partisi Ak Parti Düzce’de 65. Hükümetin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk ÖZLÜ’yü, Bolu’da da eski Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih METİN’i, Sakarya’da ÇAYKUR’un eski genel Müdürü Ekrem YÜCE’yi Belediye başkan Adayı göstermesi işin ciddiyetini ve ‘önemini vurgulamak’ istemesinden kaynaklanmaktadır.
İktidarın bu ince hesabının ardından muhalefetteki (Milli Görüş’ün temsilcisi)Saadet Partisi (SP) de eski Ak Partili İçişleri eski Bakanı İdris Naim Şahin’iOrdu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı göstermiştir.…Örneği “siyasette artık bunlar doğal hale geldi” demek için veriyorum.. Bölgemizde “siyasetin nabzının attığı” ender bölgelerden biri..Düzce Bolu Sakarya bundan geri mi kalacak değil ya…! Düzce’nin “minik bir Türkiye” olduğu gerçeği unutulmamalı..!
PARTİLER “GÜÇ GÖSTERİSİNİ” SEVER..!
İktidar da muhalefet de “seçimde güç ve gövde gösterisini her zaman bir artı olarak kullanmıştır. Siyasetin doğasında bu var. “Doğru demiyorum”..!
 Hazır tanınmış kişilerle seçime girmek “reklamdan tasarruf” anlamı taşır. Ayrıca seçimi Başkentten İllere taşımanın bir başka göstergesi olarak da anlamak mümkün.
“ANKARA’DA EZAN. DÜZCE’DE NAMAZ” anlamı taşır…
 Özellikle her iktidar“seçimi riske atmak istemez.O yüzden tedbiri elden bırakmaz…”
Artık anlık anket devrini yaşıyoruz ülkede. Her an halkın nabzı tutuluyor o yüzden hiçbir siyasi seçimi riske atmamak için mücadele ediyor…
Başkan, bakan, bakan yardımcısı, genel müdür profili seçimin illerde daha da“çekişmeli geçeceğinin” göstergesi.
Genelde yaşanan bu gelişmeler yerelde de bundan pek farklı değil..Düzce özeline dönersek. İşte manzara:
DR. FARUK ÖZLÜ’NÜN “BAKAN” FARKI..!
Cümlemin başında ifade ettim. Ak Parti’nin “riski sevmediğinin iyi bir delilidir Dr. Faruk Özlü’nün Düzce Belediye Başkan Adayı gösterilmesi…Ak Parti riski değil “sağlam oynamayı” adeta ilke edinmiş bir parti. Ankara’ya Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’yi İstanbul’a da TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ı aday göstermesinin altında uzun ve ince bir hesap yatmaktadır. Düzce bunun ilk başlangıcına tanıklık etmiştir .65.Hükümetin Bilim, sanayi ve Teknoloji Bakanı Düzce eski milletvekili Dr. Faruk Özlü’yü aday göstermesi de bununla alakalıdır.
Bana göre Ak Parti’nin“aday adaylığı müracaatlarını” kabul etmesi Düzce’de “eksi” olarak hanelerine işlemiştir…
Baştan “Düzce adayımız Dr. Faruk Özlü’dür” deseydi Ak Parti, bugün yaşadığı sıkıntıları yaşamayacaktı…
Ben gazeteci olarak Sayın Özlü Bakan olarak açıklanmadığında Ankara’daydım  “Düzce Belediye Başkan Adayı Faruk Özlü’dür”dedim o anda. Bakanlıktaki genel müdürler de buna şahittir. (Orada konuşulanları sonra yazarım…!)
Partilerde “aday adaylığı süreci” her zaman kırılmalara, ve kaymalara neden olmuştur…Partinin “il başkanlığı değişikliğinin”de buna eklenmesi bu işin tuzu biberiolmuştur.Özlü aday gösterilecekse baştan açıklanıp kapılar kapanmalıydı…
Dr. Faruk Özlü’nün listesinde deneyimli belediyeci Ergin Çelikağdışındason döneminbelediye meclis üyeleri Hasan Günden veHasan Küçükdışındadeneyimli belediye meclis üyesi yok….Birinci sırada yer alan Cihat İnan’la üçüncü sıradaki Bayram Ali Kubilay’ın ilk sıralarda yer alması daha seçilmeden “belediyenin bütçesini” tartışılır hale getirmiştir.Merkezin nabzının attığı İstanbul Caddesi esnaflarından Emin İşbilen daha üst sıralara yazılabilirdi. İsmail Altın gibi gençler,  İbrahim Bilgin gibi tecrübeliler bu listede unutulmuş adeta…
İbrahim Bilgin, Akçakoca’dan gelip cesaretle “benim annem Düzceli. Çocukluğum ve gençliğim Düzce’de geçti Düzce’ye hizmet etmek istiyorum” diyen eski bir partili. İGM’de yaptığı projelerle kendini ispatlamış tecrübeli bir isim, eski Akçakoca Belediyesi Meclis Üyesi Serbest Muhasebeci, Mali Müşavir, Üniversitede öğretim görevlisi, dağılmış olan Ak Parti İlçe teşkilatını ayağa kaldırmış Cüneyt Yemenici’nin seçimi kazanmasında etkili bir isim olmasına rağmen Ak Parti listelerinin hiç birinde kendine yer bulamamıştır(Düzce için kayıptır bana göre. Ben bu tür olaylara siyasi bakmıyorum.)
AT DEĞİŞTİRME ZAMANI
“Dere geçerken at değiştirme” olayı vardır ya…Seçim zamanı bu tür geçişler ya erken yapılmalıydı, ya da incitmeden, üzmeden kırmadan dökmeden “tereyağından kıl çeker gibi”yapılmalıydı.
Ak Parti ‘tüm tartışmaları’ Bakan Faruk Özlü’yü aday göstermekle kapatma yolunu seçmiştir. Ondan sonraki süreç tartışılabilir ama bugün yeri değil. “Malum İsim” açığı kapatmıştır ancak sonraki süreci  daha sonra tartışalım…!
Kısa bir anektot: “Eski il başkanı Hikmet Keskin başta olmak üzere, bu yönetimden bir kişi de olsa Belediye Meclisine veya İGM’yeyazılamaz mıydı!Partinin İl başkanı değişince yönetimin tamamı çöpe mi atılır. Üstelik o yönetim seçim kazanmış ve bir çok badireler atlatmış bir yönetim...!”
Eski yönetimden isimleri akılda kalanOkan Acar, Murat Ayyıldız, Özgür Bergutgibi konusunda zirve yapmış, ticarette güven timsali kamuoyunda itibar gören iş insanları mecliste veya İGM’de değerlendirilemez miydi! (Teklif götürüldü mü müracaat ettiler mi onu da  bilmiyorum) Ama seçmen merak ediyor bunları..!
Peki İyi Parti’nin 1. Sıradaki ismi Köy Hizmetlerinin efsane müdürlerinden Bolu ve Düzce eski İl Müdürü, Özel İdare’nin en başarılı Genel Sekreteri Kenan ÜSTÜNEL dahi Ak Parti yerine İYİ Parti listesinde yer aldı…Tam İGM Üyesi olma vasfına haiz bir İGM Üyesidir Kenan Üstünel..Kanunları yutmuş, genel sekreterlik yapmış, alanda da makamda da kendini ispatlamış bir isim (hangi partiden olursa olsun) İGM’ye güç katacaktır. Tüm ilçelerde Muhtarların iyi tanıdığı başarılı bir bürokrat…Kenan Üstünel’in olduğu bir ortamda hiç kimsenin “yanlış yapma lüksü “ yoktur. Yasaları iyi bilir alanı da iyi tanır..
ERDOĞAN BIYIK YARIŞA “ERKEN” BAŞLADI!
Cumhur İttifakı içindeki MHP Düzce’de, komşu illerimiz Sakarya ve Bolu illerinde yaşanan “ortak aday” formülüne aldırmadan sıfırdan işi sıkı tutmasıyla büyük mesafe aldı. Çok sayıda Aday Adayının olduğu MHP’de hiç geriye bakmadan tanıtım çalışmalarına devam edildi. Partinin Erdoğan Bıyık’ı aday göstermesiyle birlikte seçime bir fireyle “Celal Kasapoğlu”nu Ak Parti’ye kaptırmasıyla buruk bir üzüntü yaşamış olsa da “Cumhur ittifakı içinde olmasından kaynaklandığını düşündüğüm” sessiz bir duruşla karşılığında Ak Parti’den “Yusuf Karaltı’yı (Ali Bom) MHP listelerine almasıyla “kaymayı kapatarak” örtmeyi bildi. Erdoğan Bıyık’ın halka ulaşmaktaki özverili çalışması takdirle karşılanıyor. Siyasetçilerin unuttuğu “Her eli tutma, her derdi dinleme, her gönüle girme, her kuşağa uzanma” taktiğini hatırlatan bir aday profili çiziyor.
MHP Belediye Başkan Adayı Erdoğan Bıyık, yarışa erken başlamasına rağmen yorulmadan çalışmalarına devam etmektedir.Net söylemleri var. Kıvırmadan konuşuyor. Halk tipi bir profil çiziyor…
Listesinde deneyimli meclis üyeleri Bıyık’a kolaylık sağlayacaktır. Hilal Kaşkır, Murat Özsoy, Özkan Turan, Ayhan Cicü,Yusuf Karaltı, Melek Kurt gibi siyasette de belediyecilikte de deneyimli isimler yanında Çağlar Yıkın, Mehmet Değerli, Kemal Günaydın,  Perihan Demirtaş gibi isimlerin yanında Mehmet Aydın gibi genç isimleri de  listeye alma cesareti göstermesi dikkat çekmiştir.
“ÖMER KÜÇÜK” UNUTULMADI
İYİ PARTİ-CHP İttifakı da yılların deneyimi eski bir siyasi sima olan Ömer Küçük’ü “ortak Aday” göstererek bu yarışta “iddialı olduğunu göstermiş oldu.  Ömer Küçük’ün MHP’nin eski adayı oluşu, Anap’tan bu yana siyasetin içinde yer alması, son seçimde az bir farkla seçimi kaybetmesi ve Düzceli’nin yakından tanıdığı sempatik ve sıcak kanlı yapısı,aday gösterilmesinde etkili olduğunu düşünüyorum. CHP’nin de standart oylarını düşünen her iki parti “Küçük” konusunda “büyük” düşünerek ortak karar almışlardır.
Ömer Küçük’ün bir dönem belediye Meclis Üyeliği tecrübesi de var. Parti İlçe Başkanlığı yaptı. Deneyimli politikacı Avni Akyol’un döneminde zor dönemde siyaset yaptı. Belediye Meclis Üyeleri de deneyimli isimler: Erdoğan Sezgin, Basri Karslıoğlu, Sendikacı Erdoğan Kefeli, Oğuz Özyiğit, Kudret Taş gibi önemli isimler mevcut listesinde..
 
 
SEÇİMDE “EKONOMİ” ROL OYNAR MI!
Evet bu seçimde “ekonomi büyük rol oynayacak”.. Çok hayaller yıkabilir.
Bu seçimde “ekonomi, gizli hazinesidir” bunu bilesiniz…Kime yarar kime zarar yazar bilmem.!Düzce merkez özelinden seçimi yorumlarsak, siyasi partiler 31 Mart 2019’da yapılacak Yerel Seçimlere ciddi anlamda “kilit-lenmiş” durumdadır. Ekonomik parametreler sandıkta etkili olacaktır onu demek istiyorum…
VERGİDE “İCRA ” BÜYÜK SIKINTI..!
Seçime bir aydan az zaman kalmış vergi mükellefi KÜÇÜK ESNAFI “yapılandırmayı bozdu diye”nasıl “Haciz” uygulamasına tabi tutuyorsunuz..!  Vergi mükellefi tek kişiden ibaret değil bunu bilesiniz..!
Seçim arifesinde bunlar olmaz! “Uygulamayı üç ay erteleyin esnaf nefes alsın..!”
KOSGEP’ten kredi kullanmış küçük esnaf, bir taksidi ödemedi diye sen nasıl HACİZ uyguluyorsunuz…Haciz o esnafı katletmektir.
Bu adam ülkede bu şartlarda ticaret yapıyorsa “alkışlayın” ne haczi-maczi arkadaş..! Ticaretine devam etsin bırak rahatlasın sonra kesersin kurbanı..!
Haciz en kolay yöntem. Memur masasında bir düğmeye basıyor: “Şunlara şunlara haciz konulacak” Koy..!
Ya adamın bir canı kalmış bırakın yaşasın hayatta. Neden canına kıyıyorsunuz..!
Yanlış hesap ve yanlış uygulamalar SANDIKTA PATLAR ne olduğunu anlayamazsınız.
KREDİ KARTI YAPILANDIRMA da bir muamma…Bankaya gidiyor esnaf  borcunu yapılandıracak “dur olmadı” dön geri..!
Bunları “seçime kadar tedbir alın” diye yazıyorum. Yarın intiharlar başlarsa “bir canın faturasını ne bu dünyada ne ahirette hiçbirimiz ödeyemeyiz..!
Ayıp yazık günahtır. Küçük esnafı “ticaretine devam ediyor” diye ödüllendirmen gerekirken “HACİZLE İNTİHARA SEVK ETMEK affedilir gibi değildir.
 
MECLİS “HEM SEÇİM KAZANDIRIR HEM KAYBETTİRİR..!”.
Şimdi herkes yerel seçimi, “Belediye Başkan adayları”nı  dikkate alarak  mı karar verecek, yoksa “Meclis Üyesi Adayları”nı mıdikkate alarak oyunu verecek belli değil…
“Size tavsiyem “Meclis Üyelerini dikkate alarak enine boyuna tarayarak artısına eksisine bakarak belirleyiniz. Oyunuzu buna göre kullanınız…
Bugünün Düzce Belediye Başkanı Dursun AY, seçime Meclis Üyesi olarak girdi, Belediye Başkanı olarak çıktı… Demek ki “Her meclis Üyesi Alternatif BELEDİYE BAŞKAN ADAYIDIR”
Seçim propaganda çalışmalarına ve “seçim söylemlerine” bakarsanız herkes gözünü ve günlünü “adaya dikmiş” durumda…
İşin özü 31 Mart yaklaştıkça “seçimi konuşmak iktidara, “geçimi” konuşmak muhalefete puan yazacak gibi görünüyor…En fazla cebi yananlar sandıkta isyanını ortaya koyacak. Tabi bunda iktidar muhalefet ayırımı olmaz. Cebin de siyaseti olmaz Ekonominin  “partisi olmadığı” gibi..!
Ama biz yine “sükunetimizi bozmadan” gerçekleri hatırlatmak zorunda olduğumuzun bilinci içinde “kardeşlik ve dayanışma duygusunu da zedelemeden” seçimi geçirmek zorundayız.
SANDIKTA  İKİ KİLİT: “SEÇİM” VEYA “GEÇİM”..!
Çok seçimler geçti, çok adaylar geçti “biz yine buradayız”; bizler geçici olduğumuz gibi partiler de geçici.. .“Kentimiz baki, insanlık baki, dostluk baki kalsın” yeter…!
İstiyoruz ki “ilimiz, ülkemiz, kentimiz kazansın. Düzce kazansın. Düzceli kazansın. Düzceliye yakışır bir vakarla çok seçimler geçirdiğimiz gibi, bu seçimi de hayırlısıyla kazasız belasız atlatalım…!
Sizleri “kırma sövme dökme” yerine “kalıcı ve eser bırakan edebe davet ediyorum.Kararı siyasi görüşün kaynağı  “SEÇİM Mİ” belirleyecek yoksa ekonominin trendi   “GEÇİM Mİ” belirleyecek hep birlikte göreceğiz. Ama sonuca da saygılı olmasını bileceğiz.
Partilerarası “İTTİFAK”ın da seçimde önemli belirleyici bir güç olacağını da unutmamak gerekir.Bu yüzden İttifakın sandığa nasıl yansıyacağını şimdiden kestirmenin güç olduğu düşünülürse “SÜRPRİZ SONUÇLAR”a daha şimdiden hazırlıklı olmamız gerekiyor.
Her sürpriz “gizli hazinelerde”saklıdır. Sandık bir anlamda “gizli nefret” ve “saklı isyan” olarak bir “yumak” halinde sandıkta patladığı “gizli bir hazinedir.”
Her seçim “gizli hazine”den ibarettir, sandıkta patlayacaktır..!
 
Tüm Yorumlar
Şuan Kayıtlı Bir Yorum Bulunmamaktadır.İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Tüm Yorumlar

 
Öne Çıkanlar
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2020 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.