Reklamı Geç
SEHRIN KALBINDE BUYUK DONUSUM
Bugün 6 Mart 2021 Cumartesi
Dönme Dolap...
Uzun zamandır yapmak istediğim bir şeydi yazmak. Böyle bir fırsat karşıma çıkınca da kaçırmak aklıma bile gelmedi. Gelmedi ama sonrasında iş gerçeğe dönüştüğünde “ne yazayım şimdi” endişesine kapıldığımı da itiraf etmeliyim. Çünkü yazılarımın konuları kafamda peşinen sınırlamıştım. Günlük siyaset, okunan ama bizleri ayrıştıran milliyet-cinsiyet-din gibi alanlara kesinlikle girmek istemediğimi biliyordum. Ardından Türkiye’de yaşadığımı hatırladım ve rahatladım. Ülkem her zaman üzerinde düşünülecek, yazılacak veya konuşulacak malzemeyi üretmeyi başarmıştır.
13.10.2017ORKUN TÜRKMEN - info@duzceobjektif.comYazi Arşivi
Uzun zamandır yapmak istediğim bir şeydi yazmak. Böyle bir fırsat karşıma çıkınca da kaçırmak aklıma bile gelmedi. Gelmedi ama sonrasında iş gerçeğe dönüştüğünde “ne yazayım şimdi” endişesine kapıldığımı da itiraf etmeliyim.
Çünkü yazılarımın konuları kafamda peşinen sınırlamıştım. Günlük siyaset, okunan ama bizleri ayrıştıran milliyet-cinsiyet-din gibi alanlara kesinlikle girmek istemediğimi biliyordum.
Ardından Türkiye’de yaşadığımı hatırladım ve rahatladım. Ülkem her zaman üzerinde düşünülecek, yazılacak veya konuşulacak malzemeyi üretmeyi başarmıştır.
EĞİTİM…
O malzemelerin demirbaşlarından biri de “Eğitim” olsa gerek. Eminim ülkemizde yaşayan sade vatandaştan öğrencisine, velisinden eğitimcine herkesin söyleyecek sözü “haklı” olarak vardır.
Ben de öğretmen anne ve babanın oğlu, yine bir öğretmenin eşi ve son olarak da bir öğrencinin babası olarak yazmalıydım..
Konu hem evrensel hem güncel. Güncel diyorum, haberleri biraz bile takip edenler hem lise hem de üniversite girişte sistem (?) değişikliklerine gidildiğini mutlaka duymuştur.
Bunun zamanlaması, kaçıncı kez değiştiğini, öğrenci ve veliler için eğitim yılı içinde böyle bir değişikliğin yarattığı endişeyi veya her seferinde değişikliğin geçmişi kötüleyip yapılanın da büyük bir adımmış gibi anlatılması gibi konular değil benim alanım değil ve yeteri kadar sıkıcı...
Sorgulamak istediğim adına sistem denen şeyin neden sürekli değişmek zorunda kalması ve bunun neden bitmeyeceği.
DEĞİŞTİRİLİYOR VE DEĞİŞTİRİLECEK ÇÜNKÜ;
· Sonucu beğenmediğimizde sadece yöntemi değiştirerek istediğimize ulaşacağımızı zannediyoruz.
· Elimize imkan geçtiğinde “Eğitim” istediğimiz kalıplarda insanlar üretmek adına araç olarak kullanıyoruz.
· Eğitimde asıl başarının zihni, vicdanı hür bireyler yetiştirmek olduğuna inanmıyoruz.
· Sokağa çöp atan, doğaya hoyrat, hayvan hakları mı olur diyen, trafikte sadece kendi varmış gibi davranan, kuyruğa girdiğinizde mutlaka önünüze geçen insanların hangi sistemden çıktığını görmezden geliyoruz.
· Başarıyı vicdanlı, merhametli, ahlaklı, sevgi dolu bireyler yetiştirmekte değil insanların birbirleri ile yarıştırıldıkları sınavlarda arıyoruz.
· Hayatın her alanında sadece ne pahasına olursa olsun kazanmanın yüceltildiği ve bu arada kaybedilen erdemlerin farkında bile olunmadığı bir ortamı görüyoruz ama değiştiremiyoruz.
· İlk okuluna gülerek başlayan öğrencileri yolun sonunda sokağından bile geçmek istemeyecek hale getiriyoruz.
· Her veliye “Çok şükür benim çocuğum bunları yaşamak zorunda kalmayacak” dedirtip, kurtulduğu için şükrettiriyoruz.
· Ülkelerin karşılaştırmalarına bakıp neden en başarılı 500 Üniversite içinde ülkemizden bir tane bile olmadığını düşünmüyoruz.
· Ülkemizin gerçek anlamda yüksek gelir grubundaki diğer ülkeleri yakalamasının tek yolunun yenilikçilik, yaratıcılık olduğunu bildiğimiz halde, öğrencisinin bilgiyi sorgulamasından mutlu olacak eğitimcilerimiz var mıdır acaba diye düşünmüyoruz.
· Öğrencilerimiz toplum içinde soru sormaya bile çekinirken nasıl yeniliklere imza atacaklar nasıl özgüveni yüksek bireyler olacaklar diye sormuyoruz.
İşte bu nedenlerle aslında eğitim sistemi denince aklıma Dönme Dolap geliyor.
Biraz konunun etrafında dönüyoruz ama ileriye gidemeden iniyoruz...
 
Tüm Yorumlar
Şuan Kayıtlı Bir Yorum Bulunmamaktadır.İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Tüm Yorumlar

 
SEHRIN KALBINDE BUYUK DONUSUM
Öne Çıkanlar
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2021 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.