Reklamı Geç
SEHRIN KALBINDE BUYUK DONUSUM
Bugün 6 Mart 2021 Cumartesi
Vefa-feda-infak-dost-arkadaş...
Değerli okurlarım bu yazım da size aslında her biri için sayfalarca bilgi ve belge sunulacak yazı yazıla bilenecekken ben hepsini bir başlık altın da karışık olarak sunmaya gayret edeceğim.
21.01.2021İlhami HAN - info@duzceobjektif.comYazi Arşivi
Öncelikle belirtmeden geçemeyeceğim. Kendimi her zaman şanslı özel kabul etmişimdir. Benim söylemimle Dünyanın en değerli hazineleri olarak kabul ettiğim, her biri birbirinden özel, birbirinden değerli dostlara arkadaşlarım var . Bunu ALLAH (C.c.)’ın bana bir hediyesi olarak değerlendiriyorum. Ne zaman farklı zaman dilimlerinde bir araya gelsek onlardan her seferinde mutlaka bir şeyler öğrendiğim su götürmez bir gerçek benim için. Sürekli heybemi yeni farklı bilgilerle dolduruyorum… Hadi bir kez daha haykırarak ifade edeyim. Şanslıyım ben şanslı. Çok değerli dostlarım arkadaşlarım var benim.
Evet VEFA… dört harften oluşsa da, geniş yelpazeler altında değişik anlamlar yüklenebilecek bir kelimedir. Malum durumum, tiyatro geçmişim olması avantajımla fena olmayan bir gözlemci olmam nedeniyle, okuyan araştıran inatçı yapım sebebiyle inanılmaz tespitler, öngörüler sahibi oldum.
Muhtemelen belki sizlerde gönül almak adına kullanmış olabileceğiniz, mutlaka bir yerlerde denk gelmiş olduğunu düşündüğüm bir keps veya sloganvari şekilde sunulan klasik bir söylem var
“Bazı dostlar, İyi dostlar
Yıldızlar gibidir.
Her zaman göremezsiniz belki
Ama orada olduklarını bilirsiniz”
 diye bir söylem. Ben kendi adıma kabul etmediğim edemediğim bir söylem. Şöyle ki : gerek ben çağırdığımda (ihtiyacım olduğunda), gerek ben çağırmadan yanımda olması gerektiğinde olmayan (ki çok önemli mazereti yoksa) Dost, arkadaş ne kadar gerçek dosttur? Diye düşünmüşümdür. Şükür ki bu durum sadece düşüncemde kalmıştır. Dostlarım, arkadaşlarım beni hiçbir zaman yanıltmamış olması gereken duruşlarını sergilemiştir. Buradan her birini bir kez daha saygıyla selamlıyorum. İyi ki varsınız. İyi ki benim dostum arkadaşlarım oldunuz. Hepinizi çok seviyorum.
FEDA: evet yine dört harf den oluşan göreceli bir kavram. Kişiye zamana mekan’a göre değişiklik gösteren bir cümle ve fiil. Benim şahsi kanaatim bu durumda önüne çıkan birkaç soru: bir kime, iki ne zaman, üç ne kadar ve öncelik derecesi. Yine bilinen bir söylem var eminim duymuşsunuzdur.
 “FEDAKARLIK” iki taraflı bir eylemdir. Bu süreç içinde eğer taraflardan biri feda ederken diğer taraf bu durumdan çıkar elde ediyorsa bu fiil anlam ve değerini kaybeder otomatik olarak adı ticarete dönüşür. Dolayısıyla bu tür zamanlarda iyi tahliller yapıp seçimi iyi doğru yapmak pozitif sonuca ulaşmakta önemli bir adımdır. Verilecek çok örnek olmasına rağmen sizleri sıkmamak adına ayrıntılara girmeyeceğim. Herkes kendi açısından değerlendirme yapabilir diye düşünüyorum. Atlamadan geçemeyeceğim. Benim dostlarım, arkadaşlarım beni hiçbir zaman yanıltmadılar. Bir kez daha Teşekkür etmeden geçemem.
Değerli okurlarım üstte değinmeye çalıştığım başlıklarla ilgili özlü güzel sözlerden oluşan yüzlerce örnek sunulabilir elbette. Ben naçizane yazan kişi olarak iki konu başlığının da ahlaki ve manevi bir bağı anlayışı da olduğuna inanıyorum. Mutlaka okurken sizleri bahse konu üzerinden bir şeylere ittiğimi ümit ederek, benim de beğendiğim veciz bir söz ile sizleri değerlendirmelerinizle baş başa bırakayım.
 Evet “DOST diyebilmek, DOST diye-bilmek” sonuca ilişkin net bir anahtar bakış açısı değil mi?
İNFAK inanıyorum hepinizin aşağı yukarı bir fikir sahibi olduğu İslami değerler den bir kelime. Bilinen anlamının dışında çok çeşitli alanlara yönlendirecek kadar da önemli ve anlamlı bir cümle. Ben bu günün bakış açısıyla vermek diyerek ufak birkaç örnekle ne demek istediğimi anlatmaya çalışacağım.
Evet dinimiz emrine göre selam vermenin bile sadaka olduğu ifade edildiğini hepimiz biliyoruz. Öyle çok gerilere gitmeye gerek yok. Bir dönem 960-970 li yıllar amatörce esnaflık yaptığım ve birebir şahit olduğum anlayış meselesi. Tarz, üslup, uygulama. Alışverişe gelen müşteriye ben siftah ettim yan komşum daha siftah etmedi aynı ürün ondada var lütfen ondan alır mısınız demek naifliği. Bana göre bu davranış da bir infak dır. Ahlaki duruştur.
Yine dinimizin emir buyurduğu  “birbirinize yardım edin”vb. detaylı farklı durumlardan söz edildiği bir anlayışa rağmen bu gün yapılanlara bir bakalım. Örnek vereyim: Normal şartlarda ekonomik sıkıntıya düşen bir arkadaşa, komşuya, akrabaya sıkıntısını giderecek yardımda bulunmamız gerekirken maalesef günümüzdeki yaşanan durum böyle değildir. Biri dara düşmüş x bir malını satışa çıkarmıştır. Diğer kişi ise onun zorda olduğunu bilerek satışa çıkardığı malı fiyatı daha da aşağı çekerek onu satmaya mecbur bırakıp o mala sahip olur. Ve çevresine bu durumu “ KELEPİR aldım” diye böbürlenerek sunar. Bu infak asla değildir. Yukarıda da değindiğim gibi temelinde ahlaki ve etik dışı hamleler vardır.
Hatta daha ileri boyutu inandığımız dinimiz İslam’ın da yasak fiillerdendir. Haramdır.
Şimdi düşünün bakalım bizler bu durumların neresindeyiz??
 
 
Tüm Yorumlar
Şuan Kayıtlı Bir Yorum Bulunmamaktadır.İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Tüm Yorumlar

 
SEHRIN KALBINDE BUYUK DONUSUM
Öne Çıkanlar
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2021 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.