Bugün 13 Nisan 2021 Salı
Kardesler Web
Noel Baba
Yılbaşı denilince aklıma hep çocukluğum gelir. Yani 1960 lı yıllar. Yılbaşını bir eğlence günü diye anlatırlardı. O günün akşamı eğlenceler düzenlenirdi. Biz eğlencenin ne anlama geldiğini anlamazdık ama sizim ilgimizi eğlenceden ziyade Noel baba denilen şey ilgilendirirdi. Beklerdik ki bu şey neyse gelsin bize de bir şeyler hediye etsin. Öyle hayal kurardık işte. Evde büyüklerimiz böyle şeyler söylemezlerdi elbette ama okulda, sokakta hep Noel baba dillendirilirdi. Rahmetli annemin okuma yazması yoktu ama basiret sahibiydi ve yılbaşı geldiğinde bizi dışarı salmaz ve bize “gavur işi” ile ilgilenmemizi tembih ederdi. Oysa ben o yıllarda İmam-Hatip Okulu’na gitmeme rağmen bize konu ile ilgili pek bir şey anlatılmazdı. Anlatılmış olsa bile bizim onu anlayacak kapasitemiz yoktu. Zira küçücük bir çocuktuk ve bomboş bir beynimiz vardı.
11.01.2021Remzi ERDEM - Yazi Arşivi

O günlerde anlamadığım ve hâlâ anlamakta zorluk çektiğim bir şey var. İnsanlar neden bu gece kendinden geçercesine içer, nara atar, sarkıntılık eder vs. Bu gece neden bu işler mahzur görülür ve insanlar buna teşvik edilir.

Bir de özellikle çocuklara bir Noel baba hikayesi anlatılır ve “sevimli adam” olarak tanımlanan bu masalımsı kişiliğe bağlanılması yolunda telkinler edilir. Tarihi bilgilerimize baktığımızda Noel baba denilen varlık Hristiyan kaynaklı bilgilere göre yani İncil öğretisine göre şöyledir.

Noel Baba denilen kişi aslında, MS. 3. yy sonunda, Türkiye’nin Antalya Şehrindeki antik Patara bölgesinin küçük bir köyünde doğmuş olan Nikolas isimli bir din adamıdır. Nikolas çok zengin bir ailenin tek çocuğu olarak, Hristiyan değerleriyle büyür ve ebeveynlerini çok genç yaşta bir hastalıktan dolayı kaybeder. Kendisine kalan mirası İsa Mesih’in buyruğuna göre kullanmaya gayret eder: “Eğer eksiksiz olmak istiyorsan, git, varını yoğunu sat, parasını yoksullara ver; böylece göklerde hazinen olur. Sonra gel, beni izle” (Matta: 19: 21)

İşte Nikolas, tüm mal varlığını hasta, yaşlı, bakıma muhtaçlara yardım için kullanıyordu. Hayatını Tanrı’ya ve insanlara hizmete adamıştı ve bu sayede genç yaşta Myra Episkoposu olmuştu. Episkopos Nikolas dünyaya, ihtiyaç sahiplerine karşı olan cömertliği, çocuklara olan sevgisi ve denizcilere olan kaygısından dolayı ün salmıştı.

 Nikolas 6 Aralık (Şu an kullandığımız Miladi takvime göre 22 Aralık)’ta vefat etmiştir. Katolik, Ortodoks ve Anglikan kiliseleri tarafından önemli bir Aziz olarak kabul edilir. Bazı Avrupa ülkelerinde Aziz Nikolas en çok kullanılan kilise ismidir.

Aziz Nikolas ile ilgili birçok hikâye vardır. Bunlardan en ünlüsü kendi köyünde fakir bir adamın üç kızıyla ilgilidir. O günlerde bir genç kızın çeyizi ne kadar büyükse, evlilik şansı o derecede artardı. Eğer hiç çeyizleri yoksa, kızlar köle olarak verilirdi. İşte bu fakir adamın kızlarının hiç çeyizi olmadığı için köle olarak satılmak üzerelerdir. Bir gün bu fakir adamın evinin penceresinden üç kese altın atılır ve kurumak üzere sobanın önüne konulan ayakkabıların yanına düşer. Bu altın keselerinin Aziz Nikolas tarafından atıldığı ortaya çıka. Bu, şimdilerde çocukların Aziz Nikolas’ın, yani Noel Baba’nın hediyelerini özlemle beklerken uydukları bir gelenek haline gelir.

20. yy’da, özellikle dünyanın sekülerleşmesinden sonra; Aziz Nikolas, Santa Claus’a, yani Noel Baba’ya dönüşmüştür. Gerçek bir İsa Mesih inanlısı, Tanrı’nın ve halkının sadık bir hizmetkarı olan Aziz Nikolas, hayali bir karaktere dönüştürülmüştür.

Değerli okurlarım, meseleyi biraz inceleme zahmetinde bulunduğumuzda yılbaşı eğlencelerinin ve Noel baba hikayelerinin bizim kültürümüzle uzaktan yakından bir ilgisi bulunmadığını görürüz. Bizim toplum olarak değer vermemiz gereken başka konular olduğunu düşünüyorum.

Bu yılbaşının gerçeği görmemiz ve uyanmamıza bir vesile olması dileklerimle topyekun sağlıklı bir yıl geçirmemiz dileklerimle hoşça kalın.

Remzi Erdem

Aralık 2020 DÜZCE

Tüm Yorumlar
Şuan Kayıtlı Bir Yorum Bulunmamaktadır.İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Tüm Yorumlar

 
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2021 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.