Bugün 13 Nisan 2021 Salı
Kardesler Web
Elveda 2020 Merhaba 2021
2019 yılının sonunda bir anda yaşamımıza giren Covid-19 Koronavirüs salgını, tüm dünyayı görünmez harp alanına çevirdi. Ancak bu harp yani savaş top, tüfek ve bombalarla yapılan bir savaş değildi. Elle tutulmayan, gözle görülmeyen bu virüsün en dikkat çeken özelliği, oldukça hızlı olması ve yüksek tahrip gücüne sahip olmasıydı. Neredeyse yüz yıldır dünya sathında böylesi görülmemişti. Dünya irkildi. Koronavirüs, çıkış noktası itibariyle Çin virüsü; yaşlılar, gençler, bebekler, çocuklar, kadınlar, erkekler, zenginler, fakirler, hâsılı her kesimden insana istenmeyen misafir olabiliyor. Üstelik, bu salgının ne zamana kadar süreceği hakkında henüz hiçbir ülke net bir bilgiye sahip değil. Bu durum, tüm dünyada büyük bir panik havasına neden olmaktadır.
02.01.2021Doç. Dr. Süleyman DOĞAN - dogansuleyman1@hotmail.com)Yazi Arşivi
2020 yılına -elveda derken- dünyayı ve Türkiye’yi kasıp kavuran Kovid-19 salgını damgasını vurdu. Koronaviros (Covid-19) salgını her ne kadar 2019 yılı yılı sonunda çıkmış olsa da büyük ve ölümcül etkisini 2020’de gösterdi ve 2021’de bu etkisini sürdüreceğe benziyor.
Şu ana kadar bu salgına 80 milyon insan (dünya nüfusunun yüzde biri) yakalandı. Yaklaşık 1,8 milyon kişi hayatını kaybetti. Türkiye’de ise 20 bin insan canından oldu. Dünyanın az gelişmiş bölgelerinden sağlıksız bilgileri de hesaba kadarsak neredeyse iki milyon insan yaşamını yitirdi. Bu salgının etkisiyle 2020 yılı ölüm, açı ve gözyaşıyla geçtiğini söylemek abartı olmaz sanırım. Türkiye önceden inşa edilen donanımlı hastaneler sayesinde Avrupa ülkelere nazaran salgına karşı iyi bir performans gösterdiğini söyleyebilirim.
Türkiye’ye bir taraftan salgın (Pandemi) ile mücadele ederken diğer yandan içeride ve dışarıda teröristlerle mücadeleye hız verdi. Mart ayında Bahar Kalkanı harekâtı ile Haziran ayında da Pençe-Kaplan operasyonuyla sınır dışında teröristlere karşı önemli başarılar elde edildi.
Sınır ötesi operasyonlarda 30 yıldır işgal altında olan Karabağ, Azerbaycanlı kardeşlerimize hem sahada hem de masada verdiğimiz destekle Ermeni işgalinden kurtarıldı.
Türkiye Libya’nın yanında yer aldı ve Türk askeri 100 yıl sonra tekrar Libya topraklarına ulaştı. Doğu Türkistan ve Miammar (Burma)’da Müslümanların dramı yürek dağladı. Bunun yanında ibadete kapalı olan Ayasofya Camii ibadete açıldı ve yerli arabamız olan TOGG’un tanıtımı yapıldı. Karadeniz’de doğalgaz rezervleri bulundu.
2020 YILI, ‘VİRÜS BELASI…’ YENİ KURALLAR GETİRDİ!
“Maske dedi, mesafe dedi, temizlik ne âlâ…”
2020 yılı adeta:
“Salgın yılı
Kuraklık yılı
Depremler yılı” oldu.
Türkiye’nin en çok sıkıntı yaşadığı konular olan ABD ile S-400 krizi ve Doğu Akdeniz’deki hak arayışı, önümüzdeki yılda da önemli konuların başında yer alacak. Dünyada özellikle koronavirüsü karşı aşı çalışmaları, ABD ve Çin’deki olası gelişmeler yanında Türkiye’nin toplam borç, 2020’de 15 trilyon dolar artışı ile küresel GSYİH’nın yüzde 365’ine ulaştı.
Türkiye, 2020’de iki büyük depremle sarsıldı. 24 Ocak’ta Elazığ’da 6.8, 30 Ekim’deyse İzmir’de 6.9 büyüklüğünde deprem oldu. Elazığ depreminde 40 kişi yaşamını yitirdi. İzmir depremindeyse Bayraklı ve Bornova ilçelerinde birçok bina yıkıldı. Günlerce süren arama kurtarma çalışmalarının ardından 116 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Bu iki büyük depremin yanı sıra Bingöl’de 5.7 büyüklüğünde bir deprem oldu. 14 Haziran’daki depremde enkaz altında kalan bir güvenlik korucusu hayatını kaybetti. 21 kişi yaralandı.
KADIN CİNAYETLERİ ARTTI
 2020, ne yazık ki kadın cinayetlerinin artarak devam ettiği bir yıl oldu. 16 Temmuz’da kaybolan ve Cemal Metin Avcı tarafından vahşice katledildikten sonra 21 Temmuz’da ormanlık alanda cesedi bulunan Pınar Gültekin cinayetiyle birlikte 2020’de en az 365 kadın cinayeti işlendi.
Ekvator kuşağındaki Endonezya’da ekim ve nisan ayları arasında görülen şiddetli yağışlar nedeniyle sıklıkla su baskınları ve heyelanlar yaşanıyor. 2020’nin ilk ayında ülkede son 13 yılın en büyük su baskını meydana geldi. Binlerce evin su altında kaldığı, 53 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Türkiye’deyse 21 Haziran’da Bursa’da yoğun yağış sebebiyle sel felaketi yaşandı. Bursa’nın Kestel ilçesine bağlı Dudaklı Köyü’nde etkili olan sel onlarca aracı ve traktörü sürükledi. Çok sayıda ev ve ekili alan sular altında kaldı. Beş kişi hayatını kaybetti. 22 Ağustos’ta da Giresun’da sel felaketi yaşandı. 127 kişi kurtarılırken yedi kişi yaşamını yitirdi.
ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin “Yüzyılın Anlaşması” olarak adlandırdığı plan kapsamında Kudüs’ün İsrail’in “bölünmez” başkenti olarak kabul etmesi, ABD’de Trump’ın seçimi kaybedip, yerine Biden’ın başkan seçilmesi ile hem dünya hem de Türkiye’de 2021 yılında daha olumlu gelişmelere gebe gibi görünüyor.
YENİ YIL: 2021 MERHABA
Sezai Karakoç ne diyor;
“Sen bana yeni yılsın her dakika
Her dakika bir yaşıma daha giriyorum
Sen benim üstüme titrediğim güzel ve yeni
Saatim kadar saadetimin gözbebeği zamansın”
Dün, elimizden bir sabun köpüğü gibi kaydı…
Sadece hatırası kaldı, dünün bizim üzerimizde!
‘Zaman’ üzerinde titrediğimiz,
‘Aman’ dediğimiz, mücerret bir kavram…
İçinde mi, dışında mıyız zamanın bilinmez!
Dün, ‘depremle sözleşti’ acı iksir içirdi…
Dün, ‘virüsle sözleşti’ aczimi görür gibi…
2021 YILINA, ‘MERHABA’ DİYORUZ!
‘Yılbaşı tebrikleri’ eskilerde kaldı…
“Elektronik Posta” zehir zemberek bir şey!
Karşı tarafa anında ulaşıyorsunuz!
Belki biraz sevdasız, biraz ruhsuz, biraz da özensiz;
Kalemden ve sözün sıcaklığından biraz uzak;
Uzak diyarlara, ‘yeni yılınız kutlu olsun’
Zincirleme binlerce mesaj…
‘Yeni Yılda’ İnşallah, ‘ümitlerimiz inşirah eder’
Yürekten seslenelim, 2021 yılının ‘365’ gününe,
BU MİLLETİN, ‘DOLUNAYI’ OLSUN!
Bilhassa, ‘bölgemizde’ barışa, kardeşliğe ‘merhaba’ diyelim!
Gayretimiz, ‘birlik olsun, beraberlik olsun’
Her birinin, ‘çarpanında’ neler var, neler; ‘bir düşünsenize’
Doğruluk, dürüstlük, adalet, eşitlik…
Bütün gayretimiz, hayretimiz, ‘İyi İnsan’ olmaktan geçiyor…
HZ. MEVLANA NE GÜZEL SÖYLEMİŞ:
“Her gün bir yerden göçmek ne iyi,
Her gün bir yere konmak ne güzel
Bulanmadan, donmadan akmak ne hoş,
Dünle beraber gitti cancağızım
Ne kadar söz varsa düne ait
Şimdi yeni şeyler söylemek lazım.”
2021 yılının sağlık, huzur ve barış dolu bir yıl olmasını Allah’tan niyaz ediyor, herkese mutlu yıllar diliyorum.
 
 
Tüm Yorumlar
Şuan Kayıtlı Bir Yorum Bulunmamaktadır.İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Tüm Yorumlar

 
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2021 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.