Bugün 13 Nisan 2021 Salı
Kardesler Web
Uzaktan Eğitim Sürecinde Okullar..
Ülke olarak tüm dünyayla birlikte çok zorlu bir süreçten geçiyoruz.
28.12.2020Yunus KARA - info@duzceobjektif.comYazi Arşivi

Bu süreç ülkemizin her alanı gibi eğitim-öğretimi de derinden etkilemiştir. Genel anlamda devletimiz, özelde de Milli Eğitim Bakanlığımız da alınabilecek bütün tedbirleri alarak, bu zor dönemde öğrencilerimizin mağduriyetlerini en aza indirmek için gerekli tedbirleri almaktadır: Uzaktan eğitim, hibrit eğitim, seyreltilmiş eğitim, Eba, Eba Akademi, Eba Tv bunlardan bazılarıdır.

Muhakkak ki bu tedbirlerin hiç biri “yüz yüze eğitimin” yerini tutmayacaktır. Ancak öğrenciler ile okul-öğretmen ilişkisini en üst düzeyde tutmak, onlara moral ve motivasyon desteği sağlamak,-özellikle on ikinci ve sekizinci sınıf öğrencilerini- sınavlara hazırlamak noktasında bu çalışmalar önemli katkılar sağlamıştır.

Salgın sürecinin ders kısmı bu şekilde telafi edilirken eğitimin olmazsa olmazı olan kültürel aktiviteler de unutulmamalıdır. İl Milli Eğitim Müdürlüğünün “Aynı saatte, hep birlikte, geleceğin için OKU Düzce!” sloganı ile başlattığı “Öğretmenim Yanı Başımda, Kitabım Başucumda” isimli kitap okuma kampanyası bu anlamdaki en güzel çalışmalardan biri olarak dikkat çekmektedir. Zira hayatın büyük bir bölümünü evlerde geçirdiğimiz bu süreçte, yapılabilecek en güzel etkinlik olarak kitap okumak ön plana çıkmaktadır.

Bu projeye bütün okullarımız gönülden katılırken, bazı okullar da süreci avantaja çevirecek çalışmalara imza atarak diğer okullarımıza öncülük yapmaktadırlar. Mesela Akçakoca İmam Hatip Ortaokulu müdürü Talip Kocaoğlu ile Türkçe Öğretmenleri Nuray Gülbahar ve Seher Gülten’in yürüttüğü “Okuyorum Büyüyorum” isimli proje bunun çok güzel örmeklerinden biridir. Öğrencilerini elektronik ortamda yazar ve şairlerle buluşturmayı hedefleyen okul, bu buluşmadan önce davet edilen yazarın kitaplarını öğrencilerine okutarak da onlara okuma alışkanlığı kazandırmayı hedefliyor.

Bu iki yerel ve güzel örnekten sonra ülke genelindeki bir etkinliği de hatırlatmakta fayda görüyorum:

“Türkiye Şiir Okuyor” adlı bir çalışma kapsamında edebiyatımızın yaşayan en önemli isimlerinden, benim de çok sevdiğim değerli ağabeyim Bestami Yazgan hocamızın şiirleri ülkemizin birçok şehrindeki öğrenciler tarafından ezberlenip okunuyor, sonra bu okumalar sosyal medya aracılığı ile on binlerce kişiye ulaştırılıyor.

2020’nin son günlerini yaşadığımız, salgın yüzünden hayatımıza bir takım kısıtlamalar ile devam ettiğimiz bu günlerde, mazeretlere sığınmak yerine krizi avantaja dönüştüren güzel insanları saygıyla selamlıyorum

Tüm Yorumlar
Şuan Kayıtlı Bir Yorum Bulunmamaktadır.İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Tüm Yorumlar

 
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2021 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.