Bugün 15 Ocak 2021 Cuma
Pakmaya Yeni Yıl Kutlama
kurban Ve Bayram..
Sevgili Dostlar. Öncelikle bir fethin sembolü olan Ayasofya’nın ibadete açılmasını tebrik ediyorum. Allah cc hayırlara vesile kılar ümidiyle… Ancak, kafamda hâlâ bir takım sorular var ama onların da zaman içinde vuzuha kavuşacağı ümidiyle…
02.08.2020Remzi ERDEM - Yazi Arşivi
Kurban kulun Allah’a cc yaklaşmasının farklı bir yönüdür. Hz. Âdem as cennetten çıkarılmasından sonra insanlık tarihinin her anında “kurban” bulunmaktadır. Kimi kavimler bu önemli ibadeti farklı algılamışlar ve içine düştükleri sapıklığa kurbanı da alet etmişlerdir. Ancak Müslümanlar kurbanı kan dökme olarak kesinlikle algılamazlar. Bilakis Müslümanlar kurbanı sosyal dayanışmanın en harika örneği olarak görürler. Bir yandan, Yaradana kul olduklarını görecekler, bir yandan da ictimai yani sosyal yardımlaşmanın en harika örneğini gösterecekler.
Ancak kurban bayramı yaklaştığında bir takım zavallılar kurbanı bir hayvan katliamı olarak değerlendirirler ve alabildiğince feryat ederler. Benim, o gurup insanlara zavallılar demekten başka bir şey gelmiyor aklıma. Şimdi küçük bir hesap yapalım. Kurban bayramı vesilesiyle ülke genelinde diyelim ki 7 milyon kişi kurban kesecek. Bir kurbanın yedi hisse olduğunu var sayarsak ve herkesin de büyük baş hayvan kestiğini düşünürsek demek oluyor ki bir milyon hayvan kurban edilecek demektir. Yani 365 günde bir milyon büyük baş hayvan kesilmiş olacak. Şimdi ülkemiz 82 milyon kişiye ulaşmış durumda. Kişi başı 100 gram günlük et tüketildiğini varsayarsak günde 8 milyon 200 bin gram et gerekiyor demektir. Bu da günlük 8200 kilo et demektir. Bu nu da seneye vurursak yaklaşık 3 milyon kilo et eder. Eğer kişi başına düşen et miktarını 200 gram olarak alırsak bu da bir yılda 6 milyon kilo ete baliğ olur, yani ulaşır.
Kısacası birilerinin söylemlerine göre kurban bayramında kesilen hayvanlar günlük kesilen hayvanların yanında hiç de katliam manası taşımaz. Onlar sadece kendilerini kandırırlar.
ŞİMDİ GELELİM BİZİM ANLAYIŞIMIZA
Biz şuna inanırız ki kurbanın ne eti ne de kanı Allah’a cc ulaşmaz. Allah cc a ulaşan ancak bizim takvamızdır. Yani kul oluşumuzdur, samimiyetimizdir, sevgimizdir, merhametimizdir, yardımlaşmamızdır, güzelliğimizdir. Bütün bunların hepsini bir kurban vesilesiyle yaşarız çevremize de gösteririz. Zengin vermekten dolayı mutluluk yaşar. Fakir almaktan dolayı sevinir, kendisinin hatırlandığından dolayı mutlu olur. Düşünün evine hiç et girmeyen bir fakir kurban vesilesiyle bir öğünlük de olsa sofrasında et olmasından dolayı yaşayacağı ne ile tarif edebilirsiniz.
Dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşamakta olan Müslümanların içinde bulunduğu çaresizliği işte bu kurban vesilesi ile mutluluğa dönüştürebiliriz. Oralara göndereceğiniz bir lokma kurban hem sizi hem onları mutlu edecektir. Kardeşlerinizin olduğunu hatırlayacaksınız. Onlara yardım eliniz uzanacak. Onlara adeta can suyu olacaksınız. Bunun vereceği manevi lezzeti başka bir şeyde bulamazsınız.
Kurban bize yardımlaşmanın da ne büyük özellik olduğunu hatırlatır. Burada sıcak evinizde sıcak yuvanızda bulunurken dünyanın başa yerlerinde yaşayan kardeşleri hatırlamak harika bir duygu değil mi?
Bizler kurbanı iş olsun diye kesmeyiz. Biz kurbanı kul olduğumuzun bir gereği olarak yaparız. Kuvvet ve kudretin Allah’ta olduğunu düşünerek ve inanarak yaparız. Gelin biz İsmail olalım, Allah’ın kuvvet ve kudreti karşısında tereddütsüz İsmail olalım. Rabbim bizim için çok koçlar gönderir.
Kurban bayramınızı manasına uygun olarak yaşamamızı Mevlamızdan dilerim.
Sevgi ve muhabbetlerimle
Remzi Erdem
Düzce 2020
Tüm Yorumlar
davut tiryaki20.08.2005-18:19:43 Remzi bey, bir yerde okudum. Bu kurban kurban yapanların sayısının en az bayram olduğunu yazdı. Bunun ekonomik durumla bir bağlantısının olduğu şeklinde yorumlanabilir değil mi.Sizin kanaatiniz nedir ekonominin durumu nereye gidiyor.saygılar
1

Tüm Yorumlar

 
yeni yıl
Öne Çıkanlar
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2021 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.