Bugün 19 Eylül 2020 Cumartesi
Bayram O Bayram Ola!
Öncelikle bütün müminlerin Kurban Bayramını tebrik ediyorum. 2020 yılı Kurban Bayramı, başta ülkemiz olmak üzere tüm insanlığa huzur, barış, kardeşlik ve esenlikler getirmesini Yüce Allah'tan niyaz ederim. Kardeşliğin doğduğu, sevgilerin birleştiği, belki durgun, belki yorgun, yine de mutlu, yine de umutlu, yine de sevgi dolu nice bayramlara..
02.08.2020Doç. Dr. Süleyman DOĞAN - dogansuleyman1@hotmail.com)Yazi Arşivi
Bayramınız bereketli, yüreğiniz umutlu, umutlarınız atlı, sevdanız kanatlı, mutluluğunuz katlı, sofranız tatlı, mekânınız tahtlı, ömrünüz bahtlı, yuvanız bereketli olsun...
Damağınızı, ruhunuzu ve çevrenizi tatlandıran, gerçekten güzel ve bereketli bir bayram dilerim.
Bayramlar, ilahi rahmet ve nur yağmurlarıyla, günah kirlerinden temizlenmiş, dini ve manevi vazifelerini en güzel şekilde yerine getirmeye çalışmış kullarına, Mevla'mızın bir mükâfatıdır...
Bu salgın (pandemi) döneminde bayramı bir başka şekilde kutluyoruz. Ancak sağlığımız ve bu sağlığımıza bağlı olarak geleceğimizi huzurlu inşa etmek istiyorsak lütfen mesafemize ve maskemize dikkat edelim. Sağlık Bakanlığı dahil olmak üzere idarecilerin uyarılarını gözardı etmeyelim! Aynı zamanda trafik kural ve kurallarına da azami derecede uyalım.
DAYANIŞMA VE KAYNAŞMA GÜNLERİ!
Bayram günleri Müslümanların birbiriyle kaynaştığı, karşılıklı sevgi ve kardeşliğin zirveye ulaştığı günlerdir. Bütün bu duygu ve düşüncelerle bayramınızı bir kez daha tebrik ediyor, sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir bayram geçirmenizi Allah'tan niyaz ediyorum.
Bayramda; Doğu Türkistan, Afganistan, Filistin, Burma, Suriye, Yemen, Libya, Keşmir ve diğer bölgelerdeki insanlık dışı muamele ve zulmü hatırlamadan geçebilir miyiz?
Bosna-Hersek’te yaşanan katliamları hafızalarımızdan silebilir miyiz?
Başta Amerika olmak üzere İsrail ve Avrupa'nın oyun ve tuzaklarına karşı bana ne diyebilir miyiz?
Amerika'nın 19.yüzyılın sonlarında başlayan dünyaya çeki düzen verme hareketi içinde bulunduğumuz yüzyılda da tüm hızıyla devam ediyor. ABD'nin dünyaya yeniden şekillendirme hareketinin başarısız olacağına inanlardanım. Çünkü Amerika dünyaya sözüm ona çeki düzen verirken, insan hakları ve hukuk tanımıyor. 'Ben yaptım oldu' mantığıyla hareket ediyor. Her türlü gayrı meşru yolları kullanıyor. ABD'nin devlet olarak kısa tarihinde vurgun, soygun ve gasplarla doludur.
ESKİ VE YENİ SAVAŞLAR!
Eski harplerde ölenlerin büyük bir ekseriyeti askerlerden olurken günümüzde askerlerden çok siviller ölüyor ve zarar görüyor. Bu da geniş ve sessiz kitlelerin maşeri vicdanında kin ve nefrete neden oluyor. Bu kin ve nefret uzun vadede fiili mukavemete dönüşüyor. Bugün Amerika dünyanın pek çok yerinde güç gösterinde bulunuyor. Bu gösteriyi yaparken, insan hakları, hukuk, temel ve hak ve hürriyetler ayaklar altına alınıyor.
Geniş bir İslam coğrafyasında istediği gibi at oynatan ABD işgal ettiği ülkelerde ekonomik ve siyasi olmak üzere iki yoldan ilerliyor. ABD'nin haksız ve hukuksuz işgal ve saldırılarına karşı kimse bir şey demiyor. Bugün İran, Kuzey Kore veya Pakistan'a, niçin nükleer veya kimyevî silah geliştirdikleri sorulabilir, fakat ABD, İsrail, Rusya veya Fransa'ya sorulamaz. Yani güçlü olan haklı görülüyor.
HAYAT YENİ UMUTLA BAŞLAR!
Ünlü bir Türk atasözü ABD'nin yaptığını net bir şekilde özetliyor: 'Ablanı öpen kadı ise, şikâyetin beyhudedir!'
Dünya, her sabah yeni bir umutla başlar. Geleceğe atılan her yeni adımda, bütün zamanların sırrı gizlidir; yılların, asırların ve çağların şifresi vardır.
Bir güne başlamak her gün yeniden doğmak gibidir.
Bu yeni doğuşun içinde zıtların dengesi vardır.
Bu denge tabiatta olduğu gibi, insanın biyolojik ve psikolojik yapısında da vardır.
Dünyanın ekolojik, biyolojik ve demografik yapısını bozmak, değiştirmek için kimi devletler var güçleriyle çalışmaktadır.
Zıtlar dünyasında içten ve dıştan müdahaleler dengeyi bozmaktadır.
Zulüm ve ahlaksızlık evrensel insani değerlerin sınırlarını aşmaya zorladığında tabiî afetlerin beklenmesinden daha doğal ne olabilir!
Bunun en güzel tanığı tarih değil midir?
Benzer örnekleri kendi şahsi hayatımızı incelediğimizde görmüyor muyuz?
Ancak tabiatta oluşan değişim ve deprem gibi tabi afetleri sadece bir şeye bağlamak elbette doğru olmayabilir. Ama büyük bir payının olduğunu da göz ardı etmemek doğru olsa gerektir.
İsrail'in bölgede hâkim olması ve Filistinlileri susturması için her yıl ABD de karşılıksız 20 milyar dolar İsrail’e veriyor.
ZITLARIN DÜNYASI!
Zıtlar dünyasında çok ince dengeler var. "Bizim tarihimizde Ortadoğu'nun gerçek önemini kavrayarak buna uygun politikayı takip eden iki deha çıkmıştı: Yavuz Selim ve İkinci Abdülhamid. Onların politikalarından sadece Türklerin değil, fakat bütün Ortadoğu devletlerinin çıkaracakları çok ders, öğrenecekleri çok şey vardır” (Güngör; 1983. s. 264),
“Ortadoğu her şeyden önce bir Müslüman devletler bloğudur. Yüzyılların Batılı hafızalara yerleştirdiği peşin hükümler, İslam dünyasını daima uyanık ve şüpheci olmaya mecbur bırakmaktadır. Batılılar laik olabilirler, fakat Hıristiyan'dırlar ve medeniyetleri de Hıristiyanlığın temel prensiplerine dayanmaktadır... Hz. İsa'yı çarmıha götürenler Yahudi olduğu halde Hıristiyanlar Müslümanlığa düşmandırlar, çünkü Yahudilik hiçbir zaman Hıristiyanlığa rakip olmamıştır. Din ile alakası olmayan bir Batılı Hıristiyan bile, içinde yaşadığı kültürün tesiriyle Arapları ve Türkleri sevmez, hatta bunlar arasında soy farkı olduğunu dahi bilmez”(Güngör; 1983, s. 264).
MERHUM EROL GÜNGÖR!
Rahmetli Erol Güngör'ün yaklaşık 35 yıl önce yaptığı bu değerlendirmelerin üzerinden geçen yılları göz önüne alınca, üstelik de vefatının üzerinden yirmi yıl geçmesine rağmen; Ortadoğu, Türkiye ve Batı üçgeninde değişen bir şeyin olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.
Erol Hoca'nın, K. Manhaim'den naklen tekrar ettiği bir cümle son derece önemlidir:
“İnsan, toplumun sosyal ve tarihî yapısı hakkındaki en açık görüşe ya o toplumun içinde yükselirken, ya da düşerken ulaşır.”
Bayram’ın evvelinde ve ahirinde (sonrasında) bunları düşündüm, bilmem fikirlerime iştirak eder misiniz?
Unutmayalım ki, her şey zıttı ile kaimdir.
Düşmana karşı ilmen, fikren, zikren ve bedenen hazırlıklı olmamız gerekir.
Zıtlar dünyasında yerimizi almamız için, düşünmemiz, üretmemiz, çok çalışmamız ve harekete geçmemiz icap der.
Bayramınız kutlu, geleceğiniz umutlu olsun.
Bayramda Alvarlı Efe Hazretleri’nin mısraları, duamız olsun:
“Can bula cananını, bayram o bayram ola
Kul bula sultanını, bayram o bayram ola
Hüzn-ü keder def ola, dilde hicap ref ola
Cümle günah af ola, bayram o bayram ola..”
(*)Yıldız Teknik Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi, e-posta: dogansuleyman1@hotmail.com
Tüm Yorumlar
Şuan Kayıtlı Bir Yorum Bulunmamaktadır.İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Tüm Yorumlar

 
TSO
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2020 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.