Bugün 13 Nisan 2021 Salı
Kardesler Web
“koronali” Kurban Bayrami
Bu yıl önceki bayramlardan farklı bir bayramı idrak ediyoruz. Hac ibadeti yok, bayram ziyaretleri kısıtlı, sosyal mesafeli ve yüzler maskeli.
02.08.2020NEJDET PEHLİVAN - info@duzceobjektif.comYazi Arşivi
Kaderin hikmetlerle dolu tecellileriyle corana salgını sınavından geçiyoruz. Bu imtihandan başarıyla geçmeyi temenni ediyor, bu mübarek bayramın bütün İslâm dünyası için hayırlara ve maddî manevî gelişmelere vesile olmasını niyaz ediyoruz.
Herşeye rağmen bu bayram namazında da Yaratıcının dergâhında saf saf dizilen mü'minler olarak kardeş olduğumuzu ilân eden mânâlı tablolar oluşturmaktayız. Toplum olarak bu kardeşlik ruhunun yaygınlaşmasına çok ihtiyacımız var.
Namazdan sonra birbirimizle sevinç içinde (mesafeli de olsa) bayramlaşıyor, ikinci görevimizi yerine getirmek, kurbanlarımızı kesmek üzere bir başka boyuta geçiyoruz. İnanıyoruz ki, namazla başlayan Allah'a yakınlığımız kurbanla daha ileri merhaleye erişecek, kurbanın kanıyla birlikte günahlarımız akıp gidecek içimiz ferahlayacaktır.
Kesilen kurbanlarımızın etini fakirlere, komşulara, evdeki çoluk çocuğa taksim etmek ne güzel bir davranıştır.  Böylece bir taraftan  Allah'a kulluk vazifelerimizi yerine getirirken insanlar arasında yardımlaşma, sevgi ve kardeşlik duygularımızı geliştirmiş zengin fakir kaynaşmasını sağlamış; kin, haset ve düşmanlık gibi bireyleri birbirinden soğutucu halleri eritmiş oluyoruz.
Bayram günlerinde yiyip içmek ve ikramda bulunmak dinimizin mü'minlere tavsiye ettiği  güzel vazifeler arasındadır. Bayram günlerinde oruç tutulmaz. Peygamber Efendimiz ( a.s.m) " Teşrik günleri yemek içmek günleridir" buyurmuşlardır. Bu bakımdan namazların farzlarının sonunda getirilen teşrik tekbirleri sebebiyle " teşrik günleri" olarak adlandırılan bayram günlerinde yemek, içmek , neşelenmek, sevincini açıkça göstermek ve etrafındakilere bilhassa çocuklara ikramda bulunmak sünnettir.
Bayramlar sevinç ve neşe kaynağı olmakla birlikte aynı zamanda Allah'ın zikrine ve şükrüne de ağırlık verilmesi gereken günlerdir. Böylece bayram sevinci insanda ve hayatında tecelli eden nimetlere duyulan  bir şükre dönüşür ve bu suretle nimetler devam edip ziyadeleşir. Çünkü “ şükür nimeti ziyadeleştirir, gafleti kaçırır" Halbuki gaflet dairesinde yaşanan sevinçler geçicidir. O coşkunluk ânı geçtikten sonra geride,  o lezzeti kaybetmenin eleminden başka bir şey kalmaz. Bu nedenle o lezzeti ve nimetleri ikram eden Allah'a şükredilmelidir ki, mü'min ilâhî rahmetin devamlı iltifatlarına mazhar olsun.
Nice bayramlara sağlık, sıhhat, huzur ve saadetle erişmek dileğiyle...
Tüm Yorumlar
kemalettin akın20.08.2007-18:11:40 Nejdet bey yazılarınıza fazla ara verdiniz. Diğer yazılarınızı bekliyoruz.
kerem veli20.08.2005-10:40:28 Hocam bu şartlarda bu ülkede cuma namazı farz mıdır. İstedikleri zaman cumaya camileri kapatanlar neye hangi kritere dayanarak cumaları veya camileri açtılar. Müslümanlar sizce şu an hür müdür, bugün cuma namazı kılmanın hükmü nedir. (ben sorayım da siz cevaplandırmak zorunda değilsiniz)
1

Tüm Yorumlar

 
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2021 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.