Bugün 24 Ocak 2021 Pazar
Pakmaya Yeni Yıl Kutlama
Düzce Gazeteciler Cemiyeti’nden 10 Ocak Yorumu:
Düzce Gazeteciler Cemiyeti’nden “10 Ocak” yorumu: GAZETECİLER “ÇELİKTEN BİR KALEDİR” “HAK” VE “İNSAN” ODAKLI GAZETECİLİK ESASTIR
 DÜzce Gazeteciler Cemiyeti’nden 10 Ocak Yorumu:
Oy : 7-Puan : 25
+ -
Düzce Gazeteciler Cemiyeti (DGC)Başkanı Erol Tayhan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde yaptığı açıklamada gazeteciliği icra etmenin büyük bir sorumluk taşıdığını belirterek ‘gazeteci yılın bir günü değil 365 günü büyük bir sorumluk bilinciyle ilkeli ve ahlaki değerlerle donanmış, Hak ve İnsan odaklı bir anlayışla görevini ifa eden gazetecileri işaret ederek “Gazeteciler çelikten bir kaledir.dedi.
Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tayhan Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Atatürk’ün: “Türkiye basını, milletin gerçek ses ve iradesinin doğduğu yer olan Cumhuriyetin etrafında çelikten bir kale oluşturacaktır. Bu düşünce kalesi, düşünce yolu kalesi. Basın görevlilerinden bunu istemek, cumhuriyetin hakkıdır” sözünü hatırlatarak “Gazetecilik sorumluluğu yüksek çelikten bir kale olma zorunluluğu taşıyan ciddi bir iştir.O yüzden gazetecilerde ülkenin çelikten bir kalesi hükmündedir” dedi.
GAZETECİLİK TASLAMAK GAZETECİLİK DEĞİLDİR
Düzce Gazeteciler Cemiyeti (DGC)Başkanı Erol Tayhan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde yaptığı açıklamada gazetecilerin sosyal medyanın etkisinden ve kıskacından korunabilmesi için “esas olan sözde değil; özde gazetecilik yapmaktır, gazetecilik taslamakla gazetecilik yapılmış olmaz. 50 kuruşluk sitelerde bir kuruş vergi vermeden atıp tutmak, ona buna lakap takarak çamur atmak, tehdit ve şantajla reklam bahanesiyle gelir temin etmeye yeltenmek gazetecilik değildir.” dedi.
İnsanoğlunun çağımızda teknolojiyi kullanarak, ferdi anlamda haber yapma ve bunu sosyal medyada paylaşma heyecanı içine girmiş olmasının gazeteciliği ortadan kaldırmayacağını dile getiren Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tayhan: “Gazeteci, doğru haber yaparak, inceleme ve araştırma sonucu bilgileri yerinde ve zamanında kamuoyuyla paylaşarak, mesleğini icra edecektir. Gazetecilik etik kuralları çerçevesinde ; ahlaki kuralları dikkate alarak, “hak ve insan odaklı” gazetecilik yapmak esastır.Sosyal medyanın kıskacından kurtulabilmenin ve korunabilmenin tek alternatifi ‘sözde gazetecilik yapmak değil, özde gazetecilik yapmaktır. Gazetecilik taslamakla gazetecilik yapılmış olmaz.” dedi.
Sosyal medyanın ileriki yıllarda belki ‘gazeteciler için bir fark yaratacak’ mecranın oluşmasına katkı sağlayabileceğine dikkat çeken DGC Başkanı Tayhan :“Bundan böyle yalan-yanlış haber yapan; karalama ve çamur atma yöntemiyle haber ve yorum yaptığını sanan ‘sözde’ gazetecilerle her türlü zorluğa göğüs gererek mesleki etiğe uygun hareket eden ‘özde’ gazetecilerin arasındaki farkı gözler önüne serecektir. Günlük menfaatler ve ekonomik zorluklar gazetecinin yalan yanlış haber ve yorum yapmasını etkilemeyecektir. Doğru haber yapan el üstünde, yalan yanlış ve asparagas haber yaparak toplumu yanıltan zelil hale gelecek ve sözde gazeteci olarak anılacaktır. Bu anlamda sosyal medyanın bu çağda ‘özde gazetecilerin toplumda itibar ettiği’ bir konuma gelmesinde böyle bir artının oluşmasında etkili olacağını düşünüyoruz..
Dünyanın her yerinden takibini yapamadığımız kadar çok habere ulaşmamız mümkün. Önemli olan bunların hangilerinin doğru, tarafsız ve gerçek olduğudur. Bu da, bizlere en doğru haberi ulaştırmaya çalışan basın mensuplarımızın omuzlarındaki yükü daha da ağırlaştırmıştır.”dedi
DÜZCE ÜNİVERSİTESİ’NDE “İLETİŞİM FAKÜLTESİ”AÇILMALI !
Düzce Gazeteciler  Cemiyeti (DGC) Başkanı Erol Tayhan, ‘Değer Üreten’ Düzce Üniversitesi’nin artık Düzce’ye ve Gazeteciliğe değer katacak DÜ  “İletişim Fakültesi” kurulması için girişimde bulunulmasını talep ediyoruz. DÜ İletişim Fakültesi Mezunlarının elzem hale geldiğine şahitlik ediyoruz. İletişim fakültesi Düzce’ye ve ülkeye değer katacaktır. Mekteplilerin gelişmesi olgunlaşması sözde gazetecilerin palazlanmasını önleyecektir. İşini hakkıyla yapan özde gazeteciliğin önünü açacaktır. DÜET adlı Radyoya sahip Düzce Üniversitesi’nin iletişimle ilgili atölyesinin de birtakım takviyelerle yeterli donanıma sahip hale geleceğini düşünüyoruz.
Bu duygularla “hak” odaklı, “insan” odaklı gazeteciliğe gönül vermiş, yürekten inanmış gazetecilerin mesleklerini icra etmeye devam edeceklerini kamuoyunun bilgisine sunuyor ; özde gazeteciliği icra eden değerli meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü gönülden kutluyoruz; Korona belasıyla mücadele  eden meslektaşlarımıza acil şifalar diliyor, aramızdan ayrılan meslek büyüklerimizi de rahmetle  anıyoruz”
 
Bu haber Editör Kaynağından Editör Erol TAYHAN Tarafından Yayınlandı.
Tüm Yorumlar
Şuan Kayıtlı Bir Yorum Bulunmamaktadır.İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Tüm Yorumlar

 
yeni yıl
Öne Çıkanlar
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2021 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.