Bugün 24 Ocak 2021 Pazar
Pakmaya Yeni Yıl Kutlama
Nejat Özsoy’un Arşivinden “konuralp..!”
NEJAT ÖZSOY’UN ARŞİVİNDEN “KONURALP..!” KONURALP’İN DÜNÜ ÇOK HOŞ
 Nejat Özsoy’un ArÅivinden “konuralp..!”
Oy : 5-Puan : 18
+ -
Gazetemiz Objektif’in köşe yazarı Nejat Özsoy, sosyal medyada Konuralp’le ilgili yayınladığı bir yazı ve fotoğraf büyük beğeni topladı.
“1970'li Yıllarda Üskübü'de (Konuralp - Kasaba) Tarihi Roma Köprüsü” başlığını taşıyan araştırma yazısını ilginize sunuyoruz.
“Prusias ad Hypium Antik Kenti Üzerinde Bir Yerleşim: Konuralp”adlı makalelerinde Çiğdem Belgin DİKMEN ve Ferruh TORUK bu Roma Köprüsü ile ilgili ayrıntıları şöyle veriyorlar;
“Konuralp’te yerleşimin kuzeybatısında Akçakoca yolu üzerinde kemerli bir Roma köprüsü ile bu köprünün bitişiğinde yakın dönemde yapılmış yeni köprü de bulunmaktadır. Köprü Eski Eser ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun 14.10.1978 tarih A1367 sayılı kararı ile tescillenmiş, Kocaeli KVKBK’nun 20.03.2012 tarih ve 289 sayılı kararıyla bu alana ilişkin I. Derece Arkeolojik Sit sınırları belirlenmiştir. Konuralp Arkeoloji Müze Müdürlüğü uzmanlarınca yapılan araştırma kazısı sonucunda, kuzey ayağı kısmen çökmüş olan köprünün 30.25 m. uzunluğunda, (kuzeydeki bölüm ile birlikte 39.20 m.) döşeme çıkıntıları ile birlikte 5 m. genişliğinde olduğu anlaşılmıştır. Köprünün mevcut 3 kemerinden ana kemerin derinliği 3.17 m.dir. Harç kullanılmadan, beyaz mermer blokların birbirine geçmesi ile inşa edilen köprünün döşeme taşlarının çoğu günümüzde yok olmuş, değişmiş olan su yatağı nedeniyle zemini otlarla kaplanmıştır.
 1973 yılında köprü yakınında yapılan kanal çalışmaları sırasında, buradan kente güneydoğu yönde uzanan sütunlu bir caddenin izlerine rastlanmış, caddeye ait sütun parçaları, architrav, işlenmiş bloklar ve kemer parçaları Konuralp Arkeoloji Müzesi’ne taşınmıştır. Sütunlu caddenin batı surunun içerisinden geçen günümüzdeki Çarşı Caddesi ile aynı doğrultuda olduğu anlaşılmaktadır.” 
Prusias Ad Hypium antik şehri'de.

Bu haber Editör Kaynağından Editör Erol TAYHAN Tarafından Yayınlandı.
Tüm Yorumlar
Şuan Kayıtlı Bir Yorum Bulunmamaktadır.İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Tüm Yorumlar

 
yeni yıl
Öne Çıkanlar
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2021 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.