Bugün 24 Ocak 2021 Pazar
Pakmaya Yeni Yıl Kutlama
Tyche…! Konuralp’te Bulundu
TYCHE…! KONURALP’TE BULUNDU ORİJİNALİ İSTANBUL’DA…! * MÜZENİN EN KIYMETLİSİ “TYCHE”YDİ
 Tyche…! Konuralp’te Bulundu
Oy : 5-Puan : 18
+ -
DÜZCE (Objektif Ajans)-18 Kasım 1994 tarihinde açılan Konuralp Müzesi, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait eserlerin sergilendiği bir müzedir.
 
Müzedeki en kıymetli eser 1931 yılında Konuralp’de bulunup İstanbul Arkeoloji Müzesine götürülen ve orada teşhir edilen “Tyche Heykeli”
dir.
İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Merkez Bölge ve Laboratuar Müdürlüğü tarafından bir kopyası yapılarak  Konuralp müzesinde sergilenmeye başlanmıştır.
 
TYCHE’NİN KOPYASI KONURALP’TE
“Tyche HeykeliKonuralp Antik Kenti'nde bulunan birçok heykel gibi çok önceden il dışına götürülmüş ve gittiği müzelerde sergilenmektedir. Bunlardan en önemlisi mülajı arkeoloji salonunda sergilenen aslı İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde bulunan Tykhe heykelidir.
 TYCHE HEYKELİNİN REPLİKASI SERGİLENMİŞTİ
Konuralp’te 1931 yılında bulunup İstanbul Arkeoloji Müzesine götürülen ve orada teşhir edilen Tyche Heykeli’nin bir replikası yapılarak, 22.Mayıs.2013  tarihinde müzeler günü kutlamaları kapsamında Konuralp Müzesi Müdürlüğü Arkeolojik eserler salonunda teşhire açılmıştı.
TYCHE ”KADER, ŞANS, BAŞARI” TANRIÇASIDIR
Orijinali MÖ 4.yüzyıla ait olan bu eserin, Roma Dönemi’nde MS 2.yüzyılda yapılmış bir kopyasıdır. Eser çok zengin bir süslemeye sahiptir. Tanrıça Tykhe’nin başının üzerinde zeytin yapraklarıyla süslü şehir surunu temsil eden bir taç bulunmaktadır. Sol kolunda çeşitli meyvelerle dolu bir bereket boynuzu ile zenginliğin simgesi olan Plutos ismindeki çocuğu taşımaktadır.
Tyche Okeanos’un kızlarından biridir. Kader, şans, başarı tanrıçasıdır. Her kentin bir Tyche’si vardır. Tyche’ler kentlerin koruyucu tanrıçaları olup, başlarında şehir şeklinde bir taçla gösterilirler.
Tyche heykelinin kopyası TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı “Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve Düzce İl Özel İdaresinin katkılarıyla yaptırılarak Konuralp Müzesinde, 22.Mayıs.2013 tarihinde, dönemin Düzce Valisi Adnan YILMAZ tarafından ziyarete açılmıştı.
 
Anılan etkinliğe Genel Müdürlük Daire Başkanları Mustafa BOZDEMİR ve Gökhan BOZKURTLAR ile Şube Müdürü Ayten METİNER katılmıştı.
Bu haber Editör Kaynağından Editör Erol TAYHAN Tarafından Yayınlandı.
Tüm Yorumlar
Şuan Kayıtlı Bir Yorum Bulunmamaktadır.İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Tüm Yorumlar

 
yeni yıl
Öne Çıkanlar
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2021 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.