Bugün 24 Ocak 2021 Pazar
Pakmaya Yeni Yıl Kutlama
Bağımlılıklarımız Anlatıldı
“Bağımlılıklarımız” anlatıldı “BAĞIMLILIK BİR BEYİN HASTALIĞIDIR”
 Bağımlılıklarımız Anlatıldı
Oy : 5-Puan : 18
+ -


 

“Bağımlılık fazla madde alma değil, istediğinde durduramamaktır”

Düzce Üniversitesi Gölyaka Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen ve kişisel gelişim için eşsiz fırsat sunan Açık Ders uygulamasında bu hafta “Bağımlılıklarımız” konuşuldu.

Düzce Üniversitesi Gölyaka Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Nejla Özmen’in moderatörlüğündeki programda, Düzce Üniversitesi Bağımlılıkla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBAM) Müdürü Öğr. Gör. Dilek Demirezen bağımlılıkla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Bağımlılığı, “Fazla miktarda madde almak değil, istediğinde durduramamaktır.” sözleriyle açıklayan Öğr. Gör. Dilek Demirezen, bağımlılığın maddesel ve olgusal olmak üzere ikiye ayrıldığını sözlerine ekledi. Maddesel bağımlılığa sigara, alkol, eroin kullanımı gibi örnekler veren Demirezen, olgusal bağımlılık türlerini ise internet, teknoloji ve spor bağımlılığı gibi örnekler üzerinden açıkladı.

“BAĞIMLILIK BİR BEYİN HASTALIĞI”

Kişilerin içindeki boşluk hissini doldurmak için bu maddeleri kullandığını belirten DÜBAM Müdürü, bağımlılık yapıcı maddelerin kişilerde sahte iyi oluş hali sağladığına işaret etti. Bağımlılığın bir beyin hastalığı olduğunu, iradesizlik veya ahlaki bir sorun olmadığını söyleyen Öğr. Gör. Dilek Demirezen, kişilerin bağımlı olma potansiyelini; kullanım sıklığı, genetik, kullanım yolu ve psikolojik durum gibi faktörlerin belirlediğine dikkat çekti.

İlk deneme, sonrasında aralıklı kullanım ve sonrasının bağımlılık olduğunu ifade eden Demirezen, herkesin bağımlı olma potansiyeli olduğunun altını çizdi. Son olarak stres konusuna da değinen Öğr. Gör. Dilek Demirezen, stresin baskılanmaya çalışıldığında güçleneceğini belirterek sözlerini sonlandırdı.
Bu haber Editör Kaynağından Editör Tarafından Yayınlandı.
Tüm Yorumlar
Şuan Kayıtlı Bir Yorum Bulunmamaktadır.İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Tüm Yorumlar

 
yeni yıl
Öne Çıkanlar
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2021 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.