Bugün 20 Ocak 2021 Çarşamba
Pakmaya Yeni Yıl Kutlama
Doğalgaz Kullanimi Tevşik Edilmelidir
DOĞALGAZ KULLANIMI TEVŞİK EDİLMELİDİR
 Doğalgaz Kullanimi TevÅik Edilmelidir
Oy : 1-Puan : 5
+ -

DOĞALGAZ KULLANIMI TEVŞİK EDİLMELİDİR

Oxijen Tv.’nin yeni yayın döneminde iddialı programlarından biri olan, duayen gazeteciler Erol Tayhan ile Nevzat Cingirt’in birlikte hazırlayıp sundukları ‘Düzce Kulis’ in bu haftaki konuğu Ak Parti Düzce İl Başkanı Mustafa Keskin oldu. Taçmahall Kuşçuoğlu düğün salonundan canlı yayınlanan programda Mustafa Keskin son günlerde kamuoyunda sıkça tartışılan ‘Hava Kirliliği’ konusundaki görüşlerini açıkladı.
 
Düzce’deki hava kirliliğinin büyük oranda coğrafi konumundan kaynaklandığını vurgulayan Keskin, bölgede üç noktada ölçüm yapıldığını açıkladı.  Düzce’de fidanlık bölgesi, belediye ve bahçeşehir’de  ölçüm istasyonları bulunduğunu belirten Keskin, ‘ Düzce’nin fiziki yapısından dolayı Kasım ayı ile birlikte bahar aylarına kadar hava kirliliğinden ötürü zor durum bulunuyor.  Düzce çanak bir yapıdadır. Şehir merkezinde de 7 metreye varan kot farklıları bulunuyor. Tüm bu durum hava kirliliğine etken oluyor’ dedi. Düzce’de kuzey rüzgarlarının etkili olduğuna da değinen  Keskin, bina yüksekliklerinin rüzgara karşı set çektiğini ifade etti ve şu görüşlere yer verdi “Hava koridorunu yüksek katlı binalar engelliyor.  Konuralp’de çok katlı binalara izin verilmemesi gerekiyor. Belediye meclislerinde bu konu ele alınıyor.  Kesinlikle yüksek katlı binaların bulunmaması gerekiyor.”
Yeşil alanların hava kirliliğini önlemede ciddi bir faktör olduğunu vurgulayan Keskin bu konuda da şu görüşlere yer verdi: “ Kent merkezinde yeşil alanların çoğaltılması gerekiyor. Millet Bahçesi projesinin ne kadar doğru bir proje olduğu ortaya çıkıyor.”
Doğalgaz kullanımının teşvik edilmesi gerektiğine  de değinen İl Başkanı Keskin ‘ Merkezde 89 bin konut var. Bunun 85 binine kapısına kadar doğal gaz gitti. Ama ne yazık ki 17 bin kişi kapısına geldiği halde doğalgaz kullanmıyor. İl genelinde 28 bin konut doğalgaz kullanmıyor.  Doğalgaz’ın özendirmemiz lazım. Hava kirliliği ile mücadele sadece belediye, kurumlar değil, ortak bir mücadele gerekiyor.
Eskiden köylerde doğalgaz kullanma imkanı yoktu. Şimdi imar kanununda değişiklik yapıldı. Özellikle şehir merkezine yakın olan, mücavir köylerde doğalgaz kullanılabilecek.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda çalışmalar devam ediyor. Büyük köylerden başlamak üzere nüfusu yüksek oranda olan yerlerde  imar çalışmaları il özel idare tarafından devam ediyor.
Valilik tarafından merkezde kömür dağıtılmıyor. 2018 yılından beri sadece köylerde muhtaç durumda ailelere dağıtım yapılıyor.”
Araçlardan çıkan egzoz gazlarının da hava kirliliğine neden olduğunu belirten Keskin bu konuda da şunları söyledi: “ Araçların bakımını düzgün yaptırmak zorundayız.  81 plakalı 115 bin araç var.  Diğer araçlarla birlikte araç sayısı 150 bini geçiyor. Her biri egzoz çıkartıyor. Özellikle kış aylarında bunu etkisi göz ardı edilemez”

LASTİK YAKMA

Ak Parti Düzce İl Başkanı Mustafa Keskin, kamuoyunda ‘Lastik Yakma’ olarak bilinen ve Mecliste kabul edilen Elektrik Piyasası Kanunu ile ilgili de açıklama yaptı. Çevre ve insan sağlığının Ak partinin en hassas olduğu konu olduğunu ifade eden Keskin, ‘ Düzce’ye zarar verecek çevre ve hava kirliliğine sebep olacak hiç bir olumsuzluğa izin vermeyeceğimizin bilinmesini isterim’ dedi. Keskin, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“Bir süredir kamuoyunu meşgul eden TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabi Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu tarafından kabul edilip Genel Kurula sevk edilen Elektrik Piyasası Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi hakkında olumsuz eleştiriler yapılmaktadır.
46 madden oluşan bu tasarının amacı, enerji alanında dışa bağımlılığı azaltılması, ülkemizin bölgesel ve küresel etkinliğinin arttırılması, tabi kaynaklarımızın en iyi şekilde değerlendirilmesi, yerli ve yenilenebilir kaynaklı enerji üretiminin arttırılması amacı ile maden doğalgaz ve elektrik sektöründe faaliyet gösteren kamu ve özel sektör yatırımlarının faaliyetlerini daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak maksadı ile ihtiyaca yönelik düzenlemeler yapılması amaçlanmıştır.
Bu tasarıda ismi sayılan iller ve Düzce kesinlikle geçmemektedir. Bu tasarının hiç bir yerinde atık lastiklerin işlenmesi ile ilgili yeni bir ifade eklenmemiştir ve kanunda var olan ifade aynen yerini korumaktadır.”
Keskin programın son bölümünde de parti çalışmalarından söz etti.
 
 
Bu haber Editör Kaynağından Editör Tarafından Yayınlandı.
Tüm Yorumlar
Şuan Kayıtlı Bir Yorum Bulunmamaktadır.İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Tüm Yorumlar

 
yeni yıl
Öne Çıkanlar
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2021 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.