Bugün 24 Kasım 2020 Salı
“erkekliğin Kırılganlığı Ve Saldırganlık” Başlıklı Konferans Düzenlendi
“Erkekliğin Kırılganlığı ve Saldırganlık” Başlıklı Konferans Düzenlendi
  “erkekliğin Kırılganlığı Ve Saldırganlık”  BaÅlıklı Konferans DÜzenlendi
Oy : 2-Puan : 7
+ -

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nin hayat geçirdiği Popüler Bilim Seminerlerinin (PBS) 20’cisinde Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Sosyal Psikoloji Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fatma Yaşın Tekizoğlu, “Erkekliğin Kırılganlığı ve Saldırganlık”  başlıklı sunumunda bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Erkeklik ile ilgili çalışmaların yeni bir çalışma olmadığını belirterek sözlerine başlayan Dr. Öğr. Üyesi Fatma Yaşın Tekizoğlu, Kırılgan Erkeklik Kuramı’nda; erkekliğin kazanılmasının zor bir statü olduğunu, erkek olarak doğmanın kişiyi erkek yapmadığını, kişinin yapacağı ve elde edeceği kazanımlar sonucunda erkekliğini elde edebileceğini söyledi.

Kurama göre erkekliğin kadınlığa göre çok daha kaygan ve kırılgan olduğunu dile getiren Öğretim Üyesi, kişinin alacağı risklere göre ve elde edeceği sosyal statüye göre erkekliğinin belirleneceğini ifade etti. Sosyal rol yaklaşımında ise kadınların ve erkeklerin fiziksel yapısına göre iş bölüşümünün olduğunu katılımcılarla paylaşan Dr. Öğr. Üyesi Fatma Yaşın Tekizoğlu, erkekler daha zor ve daha riskli işlerde yer alırken, kadınların ise çocuk yetiştirme ve daha az riskli işlerde yer aldığı bilgisini verdi.

Geleneksel toplumlarda erkekler içerisinde de daha zor ve daha riskli işlerde çalışanların daha erkek olduğu algısıyla hareket edildiğini söyleyen Fatma Yaşın Tekizoğlu, gerçek bir erkek olmak için sosyal kazanımlara daha fazla ihtiyaç duyulduğunu, kadınlarda ise daha çok fiziksel değişikliklere bakıldığını katılımcılarla paylaştı.

Günümüzde bu anlayışın bazı kabilelerde hala devam ettiğini ve erkekliğin elde edilebilmesi için bir takım ritüellerin düzenlendiğini söyleyerek bazı görseller paylaşan Öğretim Üyesi, modern toplumlarda erkekliğe geçişi temsil eden bu tür resmi ritüellerin olmaması, erkeklik ile ilgili kaygıların modasının geçmiş olabileceğini akla getirse de aslında erkekliğin kırılgan doğasının günümüzdeki pek çok kültürde varlığını sürdürdüğüne inanıldığını ifade etti.

16 Kasım 2020’de gerçekleştirilecek olan PBS-21’de “Zeka Patlaması: İnsan Düzeyinde Zekanın Gerekliliği” başlıklı çalışmasıyla Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Felsefe Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Hasan Çağatay bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaşacak. Popüler Bilim Seminerlerini (PBS) https://3b.duzce.edu.tr/b/ays-rhe-qgm internet adresinden takip edebilirsiniz.

Ek küçük resmi
Ek küçük resmi
Ek küçük resmi
 
Bu haber Editör Kaynağından Editör Hüseyin Denizgez Tarafından Yayınlandı.
Tüm Yorumlar
Şuan Kayıtlı Bir Yorum Bulunmamaktadır.İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Tüm Yorumlar

 
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI
Öne Çıkanlar
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2020 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.