Bugün 4 Aralık 2020 Cuma
39 Tl’yle Geçim Mücadelesi
Türk-İş’in açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre, Ekim ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 482 TL olurken, yoksulluk sınırı ise 8 bin 85 TL olarak belirlendi.
 39 Tl’yle GeÇim MÜcadelesi
Oy : 0-Puan : 0
+ -

Türk-İş Konfederasyonu tarafından her ay düzenli olarak yapılan “Açlık ve Yoksulluk Sınırı” araştırmasının Ekim ayı sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı bu ay 2 bin 482 TL olurken,  gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı yani yoksulluk sınırı ise 8 bin 85 TL olarak belirlendi. Bekar bir çalışanın “yaşama maliyeti” ise aylık 3 bin 35 TL olarak hesaplandı.

39 TL NAKDİ DESTEKLE AYAKTA DURUYOR

Araştırmaya göre, yaşanan Kovid-19 salgını sürecinde, işsizlik ve enflasyon baskısı nedeniyle, hane gelirlerinin hızla düştüğü belirtilirken, söz konusu durumun çalışan ve emeklileri zor durumda bıraktığı ve geçim koşullarının bu kesim açısından giderek ağırlaştığı vurgulanıldı. Araştırmada, “Ücretsiz izne talebi olmaksızın işverenin tek taraflı iradesiyle çıkarılan işçilere ise sadece günlük 39 TL nakdi ücret desteği verilmektedir. Kayıt dışı çalışan ve sayıları giderek artan milyonlarca işsiz ise toplumun iktisaden en düşük ve çaresiz kesimini oluşturmaya devam etmektedir” ifadeleri yer aldı.

MEYVE VE SEBZENİN FİYATI ARTTI

Mutfak enflasyonu ile ilgili de verilerin yer aldığı araştırma sonuçlarına göre, “Çalışanların aile bütçesinde önemli bir yere sahip olan gıda harcaması içinde yaş sebze-meyvenin fiyatı çok değişkenlik göstermekte ve yapılması gereken harcama tutarını önemli ölçüde etkilemektedir. Yaş sebze-meyve ortalama kilogram fiyatı önceki aya göre artmıştır ve bu artış sebzeden kaynaklanmıştır. Geçtiğimiz ay 6,57 TL olarak hesaplanan sebze-meyve ortalama kilogram fiyatı bu ay 6,82 TL’ye yükselmiştir. Eylül ayında 5,94 TL olan sebze ortalama kilogram fiyatı bu ay 6,48 TL olarak hesaplanmıştır. Meyve ortalama kilogram fiyatı ise 7,59 TL’den gerileyerek 7,45 TL olmuştur” denildi.
Milli gazete

Bu haber Editör Kaynağından Editör Erol Tayhan Tarafından Yayınlandı.
Tüm Yorumlar
Şuan Kayıtlı Bir Yorum Bulunmamaktadır.İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Tüm Yorumlar

 
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI
Öne Çıkanlar
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2020 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.