Bugün 28 Eylül 2020 Pazartesi
Patlican Tarla Günü Etkinliği Düzenlendi
PATLICAN TARLA GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
 Patlican Tarla GÜnÜ Etkinliği DÜzenlendi
Oy : 0-Puan : 0
+ -

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığının koordinasyon ve desteği ile Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Programı kapsamında, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğinde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından uygulanan Yerli Patlıcan Çeşidi Kadın Çiftçilerimiz ile Yaygınlaşıyor Projesi'nin tarla günü etkinliği Akçakoca'nın, Altunçay Köyü'nde gerçekleştirildi.

Enstitü tarafından tescil edilen Balıkesir-76 Patlıcan çeşidinin üstün özelliklerinin çiftçilerimize tanıtılması amacıyla düzenlenen tarla günü etkinliğine Akçakoca Kaymakamı Yasin Öztürk, Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Müdürü Necdet Çiçek, Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Şahin Başaran, İl Müdür Yrd, Şube ve İlçe Müdürleri, teknik personeller, kadın çiftçiler ile davetliler katıldı.

Proje kapsamında kadın çiftçilerimiz tarafından Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliği ile verim ve kalitesi bakımından tercih edilen "Balıkesir 76 Patlıcan" çeşidinin yetiştiriciliği yapılmıştır. İlimizde Merkez, Akçakoca, Gölyaka, Gümüşova, Çilimli, Kaynaşlı ve Yığılca ilçelerindeki önder kadın çiftçilerimiz ile 8 adet 1'er dekarlık sonuç demonstrasyon bahçeleri tesis edildi. Damla sulama sistemi kurulan bahçelere mayıs ayı itibari ile fidelerin dikimleri yapılmış olup, temmuz ayı itibari ile hasat edilmeye başlanmıştır. Çiftçilerimiz tarafından eylül ayı itibarı ile 2 ton verime ulaşılmış olup, hasat sonunda çeşit özelliği sayesinde dekardan 3- 4 ton ürün alınabilecektir.

 İl Müdürü Necdet Çiçek yaptığı açıklamada  " Kadın çiftçiler tarımsal yenilikler ile buluşuyor programı kapsamında 2020 yılında gerçekleştirdiğimiz bu proje sayesinde kadın çiftçilerimiz patlıcan yetiştiriciliğini bizzat teknik personellerimiz tarafından bahçelerinde uygulayarak diğer çiftçilerimize örnek olmuşlardır. Proje kapsamında kullanılan enstitü müdürlüğümüzün Balıkesir 76 patlıcan çeşidinin ilimize uyum sağladığını ve tüm ilçelerimizde yetişmesinin mümkün olduğu verim ve kaliteli ürün elde edilebileceği gözlemledik. Bu projede yer alan çiftçilerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ederim." dedi.

Programda değerlendirmede bulunan Akçakoca Kaymakamı Yasin Öztürk ise, " Çiftçilerimizin başarılı bir yetiştiricilik yapmalarından dolayı büyük mutluluk duyduğunu,  Bakanlık destekleri ile yapılan bu projelerin kadın çiftçilerimiz gayretleri ile güzel sonuçlar verdiğini belirterek, kadın çiftçilerimize bol ve bereketli ürünler dileyerek, İl ve İlçe Müdürlüğü'ne ve teknik personellere katkılarından dolayı teşekkür etti.

Tarla günü etkinliği, proje uygulama sürecinde demonstrasyon bahçelerinde en iyi yetiştiriciliği yapan kadın çiftçilerimize plaketleri takdim edilmesinden sonra demonstrasyon bahçesinin incelenmesi ve patlıcan yetiştiriciliği lifletlerinin etkinliğe katılan konuklara dağıtılmasının ardından sona erdi.

   

FOTOĞRAF GALERİSİ (13)

   

 

 

Bu haber Editör Kaynağından Editör Hüseyin Denizgez Tarafından Yayınlandı.
Tüm Yorumlar
selami yıldız20.09.2013-11:12:43 Bavo kadınlara bravo Akçakoca.Bu arada Objektif'i de iyi ki takip ediyorum. Haberi buradan gördüm objektif'e de teşekkür ediyorum
1

Tüm Yorumlar

 
TSO
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2020 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.