Bugün 28 Eylül 2020 Pazartesi
Yazar İlhan Akin, Türkiye’yi Temsil Edecek
YAZAR İLHAN AKIN, TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK
 Yazar Ä°lhan Akin, TÜrkiye’yi Temsil Edecek
Oy : 0-Puan : 0
+ -

Özellikle roman ve çeviri eserleri ile uluslar arası edebiyat ve kitap alanında kendini ispatlamış Düzceli Yazar İlhan Akın bu defa 2021 yılında Tiflis’te açılacak “Dünya Kitap Fuarı”na davet edildi.

Yazar Akın, Birleşmiş Milletler (BM)Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü “UNESCO”nun 2021 dünya Kitap başkenti ilan ettiği Tiflis7te Türkiye’yi 25 kitapla temsil edecek.

Dünya Arap Medeniyetleri üzerine yazdığı ve çevirdiği kitapları ile tanınan İlhan Akın, Tiflis’teki fuara ikisi Gürcüce’ye, ikisi Arapçaya, biri de İngilizce’ye çevrilmiş 25 kitapla katılacak.

Son olarak Metamorfoz Yayınları’ndan çıkan “Zor Bey &Konuralp” adlı romanını okuyucuyla buluşturan Akın’ın yereldeki biyografik ve tarihi romanlarının yanında mitolojik ve sosyal romanları da bulunuyor.

Düzce tarihi ile ilgili “Geçmişten Günümüze Düzce” adlı bir kitap hazırlığı içinde bulunan, özellikle dünya medeniyetleri ile ilgili eserler üretmekle dikkatleri çeken İlhan Akın’ın Arap Medeniyetleri ile ilgili yazmış olduğu “Şira Yıldızı” ve “Hudeybiye’den İs Vadisi’ne” adlı romanları Mısırlı yayınevlerinin ilgisini çekmeyi başarmış durumda.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı aracılığı ile Arapça’ya çevrilen eserler Mısır üzerinden Arap dünyası ile buluşmak için gün sayıyor.

Yazarın daha önce, Hindistan medeniyeti ve Hindistan Kültürü ile ilgili yazdığı ve “2011 Yılının Romanı” seçilen “Ganj’ın Gözyaşları” adlı romanı İngilizce’ye çevrilip “Tears of The Ganges” adıyla basılmıştı. Aynı eserin Sanskrikçe’ye çevrilmesi çalışmaları devam ediyor.

Yazar İlhan Akın’a ait olan “Sessiz Feryat” adlı roman ise yine Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı üzerinden Gürcü Dili’ne çevrilmiş “Santa Barbara &Nikomedia” adlı eserin de çevirisi devam ediyor.

Bu haber Editör Kaynağından Editör Erol Tayhan Tarafından Yayınlandı.
Tüm Yorumlar
celil kale20.08.2026-14:15:40 ilhan beye başarılar diliyorum. Onun başarısı bizim gurur kaynağımızdır.
1

Tüm Yorumlar

 
TSO
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2020 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.