Bugün 12 Ağustos 2020 Çarşamba
16 İlde Kurulan Ar-ge Merkezleri Arasında Düzce Borsa İstanbul Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi De Var
16 İlde Kurulan AR-GE Merkezleri Arasında Düzce Borsa İstanbul Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi de Var
 16 İlde Kurulan Ar-ge Merkezleri Arasında DÜzce Borsa İstanbul Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi De Var
Oy : 0-Puan : 0
+ -

İlimiz Merkez Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından  AR-GE merkezi olarak belirlenmiştir.

Türkiye'de 16 İlde 30 AR-GE Merkezi Kuruldu

Covid-19 salgını ile mücadelede dezenfektandan maske ve tuluma, solunum cihazından maske makinesine kadar pek çok ürün üreterek ön saflarda yer alan Milli Eğitim Bakanlığı, şimdi üretim kapasitesini geliştirmek ve mesleki eğitimi daha da güçlendirmek için 16 ilde 30 AR-GE merkezi kurdu.

Milli Eğitim Bakanlığı, bu üretim kapasitesini geliştirmek ve mesleki eğitimi güçlendirmek için AR-GE dönemi başlatmıştı. Çalışmalarını tamamlayan MEB, 16 ilde belirlediği 30 AR-GE merkezini açıkladı. Bu kapsamda Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine de AR-GE merkezi kuruldu.

Belirlenen 30 okul arasında olan Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 9 alan ve 20 dalda eğitim vermekte olup, eğitimin niteliği ve fiziki imkânları ile İlimiz ve bölgemizin mesleki eğitim çalışmalarına AR-GE desteği ile katkı sağlayacaktır.

Ayrıca daha önce de Düzce Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi okul yerleşkesinde yapılan ve okul bünyesinde faaliyet gösteren "Düzce Nitelikli İstihdam ve Strateji Geliştirme Merkezi (NİSGEM)"  ile hafta içi, akşam ve hafta sonu tam zamanlı örgün ve yaygın eğitim yoluyla bölgemiz sanayisinin ihtiyaç duyduğu eğitilmiş nitelikli ara insan gücünü sanayinin istediği düzeyde ve piyasa şartlarında yetiştirilerek nitelikli istihdamın artırılması hedeflenmektedir.

Nitelikli İstihdam ve Strateji Geliştirme Merkezi Projesinin devamı niteliğinde olmak üzere, hazırlanan "Mesleki Yaşam ve İnovatif Çözüm Merkezi" projesi ile özel eğitimdeki üstün yetenekli bireyler ile Down Sendromlu, Otizm Spektrum bozukluğu olan ve hafif düzeyde zihinsel yetersizliği bulunan bireylere yönelik tam donanımlı atölyeler kurulması, yararlanıcılara eğitimler verilmesi, eğitici eğitimleri, ulaştırma hizmetleri için servis aracı tedariki, online randevu ve takip sistemlerinin kurulumu gibi bir dizi faaliyetin gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır.

Patent, Marka Dönemi

AR-GE merkezlerini altyapı ve üretim kapasitelerine göre belirlediklerini ifade eden Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut ÖZER, şunları söyledi: "Her bir AR-GE merkezini ülkenin öncelikli araştırma alanları ile ilişkilendirerek bu alanlarda ülkemizin ekonomik kalkınmasına katkı sunmak istiyoruz. Bu merkezlerde patent, faydalı model, tasarım ve marka üretim ve tescil işlemlerine ağırlık vereceğiz. İlave yatırımlarla araştırma kapasitelerini destekleyeceğiz. Ayrıca AR-GE merkezinin tematik alanı ile ilişkili mesleki eğitim alanlarında öğretmenlerimizin mesleki gelişim eğitimlerini de bu merkezlerde organize etmeyi planlıyoruz."

24-07-202024-07-202024-07-202024-07-2020

 

 


 
Bu haber Editör Kaynağından Editör Hüseyin Denizgez Tarafından Yayınlandı.
Tüm Yorumlar
Şuan Kayıtlı Bir Yorum Bulunmamaktadır.İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Tüm Yorumlar

 
PAKMAYA
Öne Çıkanlar
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2020 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.