Bugün 12 Ağustos 2020 Çarşamba
“kurban Uyarisi” Uzmanindan.
“KURBAN UYARISI” UZMANINDAN.
 “kurban Uyarisi” Uzmanindan.
Oy : 1-Puan : 3
+ -

Düzce Veteriner Hekimler Odası Başkanı Şerifali Karanfil açıklamada bulundu

Düzce Veteriner Hekimleri Oda (VHO) Başkanı Şerifali Karanfil, kurban bayramı öncesi yaptığı açıklamada uyulması gerekli kurallar hakkında “uyarıcı bilgiler” verdi.

Her yıl Kurban Bayramında Ülkemizde yaklaşık 3 milyon 500 bin kurbanlık hayvanın 4 gün boyunca kesilmekte olduğunu, bunlardan yaklaşık 1 milyon adedinin büyükbaş, 2 milyon 500 bin adedinin de küçükbaş hayvanlardan oluştuğunu hatırlatarak “Düzce ilimizde büyükbaş hayvan kurban kesim oranı Türkiye genelinin üstündedir. Kurbanlık kesimlerinin son 5 yılın ortalamasına baktığımızda artan nüfus ve göçe rağmen artma eğiliminde olmadığı görülmektedir. Burada etkenin yurt dışı vekaletle ve kontrolsüz kurbanlık sektörünün olduğunu düşünmekteyiz. Bu da yerli besici-üreticiyi baltalamakta, cari açık oluşturmaktadır” dedi.

2020 yılında Düzce’de kurbanlık hayvan varlığı ve hayvan hareketlerine bakıldığında 11000 adet büyükbaş,2800 adet küçükbaş hayvan kesileceğini tahmin ettiklerini belirten Düzce Veteriner Hekimler Odası Başkanı Karanfil : “Ülkemizde kurbanlık amacı ile kesilen büyükbaş hayvanlar sığır, manda ve deveden, küçükbaş hayvanlar koyun ve keçiden oluşmaktadır. Yıl boyunca gıda amaçlı kesilen hayvan sayısının yaklaşık %25-30’unu oluşturan bu rakam beraberinde yoğun miktarda hayvan hareketini de zorunlu kılmaktadır. Bu yoğun hareket zorunluluğunda, kavşak konumundaki ilimiz salgın ve bulaşıcı hastalıklar açısından ciddi etkilenmektedir.”dedi.

COVİD-19 UYARISI

Cvid-19 Pandemi sürecini yaşadığımız bu süreçte bu kadar çok sayıda hayvanın bu kadar kısa sürede nakli esnasında insan sağlığı, hayvan sağlığı, refahı ve çevre ile ilgili tedbirler alınmasında zorluklar oluşturduğunu, uygun şartlarda kesilememe, covid-19 bulaş, etlerin kontrolünün güç olması nedeni ile de özellikle insan sağlığı açısından ciddi riskleri beraberinde getirdiğini kaydeden Düzce VHO Başkanı Şerifali Karanfil “ 21. y.y. a yakışmayan, hayvan refahı olumsuzluklarını yaşamamaya ve yaşatmamaya özen göstermeliyiz.” Dedi.

Oda Başkanı Karanfil açıklamasına şöyle devam etti:

”Kurbanlık hayvanların KULAK KÜPELERİNİN OLMASINA, il içi hayvanların HAYVAN PASAPORTLARININ ,il dışı hayvanlarının VETERİNER SAĞLIK RAPORU OLMASINA dikkat edilmelidir.

Kurbanlık hayvan seçiminde hayvanlar sağlıklı olmalarına dikkat edilmelidir. Bu anlamda kurbanlık hayvan satışlarının Mahalli İdarelerce izinli satışlarına müsaade edildiği hayvan pazarlarından, hayvan borsalarından yada Veteriner Hekim kontrolündeki ahırlardan alınmasına özen gösterilmelidir. Sağlıklı bir hayvanın bakışları canlı, tüyleri parlak ve yatık, kondüsyonu iyi, ağız ve burun akıntısı olmayan hayvanlar olduğunu unutmamalıyız. Yeni doğum yapmış hayvanlar kurban edilmemeli, dişi hayvanların Veteriner Hekim tarafından gebelik kontrolleri yapılmış hayvanlar olmasına dikkat etmeliyiz. Hatta hayvan varlığımızın yetersizliği düşünüldüğünde DİŞİ HAYVANLARI mümkün olduğunca kesmemeli, ya da kurban bir fırsat bilinerek DAMIZLIK DEĞERİ KAYBOLMUŞ DİŞİLER KESİLEREK verimli hayvanlar muhafaza edilmelidir.”

KORONAVİRÜS UYARISI

Bilimsel verilerin kurban etlerinden Coronavirus bulaşmasının olmadığını göstermekle birlikte etlerin kontamine olmaması için kesicilerin ve işleyicilerin test yapılmış kimselerden olmasının önem arz ettiğini dile getiren Düzce Veteriner Hekimler Oda Başkanı Karanfil  açıklamasına şöyle devam etti:

”Ayrıca pazarlıklar hayvan pazarlarının sembolü haline gelmiş klasik el sıkılıp sallamalı olmamasına bu bayram önem verilmelidir.

KESİMDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Kesim öncesi hayvanlara iyi davranılmalı, eziyet çektirilmemeli, duygusal davranılmalı en az kesimden önceki altı saat yem verilmemeli, ihtiyaç dahilinde su tüketmelerine izin verilmelidir. Kesim öncesi hayvanlar dinlendirilmeli, eziyet görmüş ya da yorgun hayvanların etlerinde glikojenin azaldığı pH nın düşüp etin lezzeti ve dayanıklılığının olumsuz etkilendiği unutulmamalıdır. Kesim işlemi esnasında hijyenik kesim yerleri tercih edilmeli, kesimin gırtlak, atardamar-toplardamar ve nefes-yemek borusu ile birlikte olmasına özen gösterilmeli, kesim esnasında omuriliğin kesilmemesine dikkat edilmelidir ki erken kesilen omurilik nedeni ile kanın yeterince vücuttan atılamaması ile birlikte etin kalitesi ve dayanıklılığının kaybolacağı unutulmamalıdır.”

 

Veteriner Hekimler Odası Başkanı Karanfil açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Kesimde görev alacak kasap ve yardımcı personellerin sağlık kontrolleri yapılmalı, görevli personellerin görev alanını terk etmesinin kesim süresince önüne geçilmesi, önlük, çizme, bone, maske ve eldiven kullanılmasının sağlanması Covid-19 bulaş riskini azaltacağı unutulmamalıdır. Ayrıca kesimin Kurban Bayramının tüm günlerine yayılarak 1. , 2. ve 3. günü randevulu ve vardiyalı olması tedbirlerimizi daha güçlü kılacaktır. Kesim alanlarında maske ve fiziki mesafe kurallarına uyarken el dezenfektanları, sabun ve temiz su bulunması sağlanmalıdır. Ayrıca kurbanlıklar yatırılırken RUEF tekniği gibi tek kişilik yatırma teknikleri, ya da teknolojik imkanlardan istifade edilerek en az kişi ile yatırma bulaş ihtimalini azaltacaktır.

Bu bayram meteorolojik verilere baktığımızda 28-30 derece olan hava ısısı risk ekonomik değer olan derinin dikkatlice yüzülmesine özen gösterilmeli, daha sonra sindirim sistemi, iç organları ve göğüs bölgesindeki iç organlar patlatılmadan dışarı çıkartılmalı(iç organların çıkarılması işleminin 30 dakikayı geçmemesine önem verilmeli), sindirim sistemi içerisinde insanlarda enfeksiyon yapan hastalık etkenlerinin bulunduğu unutulmamalıdır.

Et ve et ürünleri bakteri üremesi için uygun ortam niteliğindedir. Uygun koşullarda bir bakteri 12 saatte 16 milyar rakamına ulaşmaktadır. Bu da bize hafif bakteri yüklü bir etin bir gecede dahi insan sağlığını nasıl olumsuz etkileyebileceği konusunda fikir vermektedir. Onun için muhafaza şartları önem taşımaktadır.

Kesim sonrası kurban etleri parçalar halinde güneş görmeyen serin(14-15 derece) bir yerde 5-6 saat et ısısının düşmesi için bekletilmeli, daha sonra üst üste gelmeyecek şekilde buzdolabına kaldırılmalıdır. Bu etlerin buzdolabında 5-6 günlük ömürlerinin olduğu

unutulmamalı, aynı şartlarda kıymanın ömrünün 3 gün olduğu, uzun süreli muhafazanın -18 derecelik derin dondurucularda olabileceği unutulmamalıdır.

Sonuç olarak insanlarda görülen hastalıkların %60’ının gıda kökenli, insan sağlığı açısından gıdaların ortaya koyduğu riskin %90’ı hayvansal kökenli gıdalardan kaynaklandığı düşünüldüğünde yetkili idarelerce hijyenik kesim yerleri oluşturulmalı, Kurban Bayramında kesilen hayvanların kesimden önce ve kesimden sonraki muayenelerinin Veteriner Hekimler tarafından yapılması sağlanmalıdır.”

Bu haber Editör Kaynağından Editör Erol Tayhan Tarafından Yayınlandı.
Tüm Yorumlar
Şuan Kayıtlı Bir Yorum Bulunmamaktadır.İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Tüm Yorumlar

 
PAKMAYA
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2020 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.