Bugün 12 Ağustos 2020 Çarşamba
24 Temmuz “bayram Değil, Dayanişma Günü”dür
Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tayhan: “ Gazeteci, basın özgürlüğünü, halkın doğru haber alma, doğru bilgi edinme hakkı adına dürüstçe kullanan kişidir”
 24 Temmuz “bayram Değil, DayaniÅma GÜnܔdÜr
Oy : 0-Puan : 0
+ -

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tayhan: “ Gazeteci, basın özgürlüğünü, halkın doğru haber alma, doğru bilgi edinme hakkı adına dürüstçe kullanan kişidir”

Düzce Gazeteciler Cemiyeti (DGC)Başkanı, TGC İl Temsilcisi Erol TAYHAN, Basında sansürün ilk kez kaldırılışının 112. Yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada “Sansür ve otosansürün maalesef devam ettiği günümüzde 24 Temmuzun ‘basın için bayram olma özelliğini yitirdiğini’ belirterek: “24 Temmuz bayram değil ‘Basın, Özgürlük ve Dayanışma günüdür’. İlkeli meslekte esas olan dayanışmadır” dedi.

Gazeteciler ve Basın Bayramının 1908’de 2. Meşrutiyet döneminde sansürün kaldırıldığı gün baz alınarak Falih Rıfkı Atay’ın önerisi üzerine belirlendiğini belirten Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tayhan: “Gazeteciler ve basın bayramı fikri 1946 yılında kurulan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC)tarafından ortaya çıkmıştır. O günün şartlarında en güzel tarih sansürün bittiği 24 Temmuz tarihi olarak düşünülmüş ve 1946 yılından itibaren artık her sene 24 Temmuz kafamıza Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak canlanır olmuştur” diye devam ettiği açıklamasına şöyle devam etti:

“Bir meslek örgütü olarak 1946 yılında kurulan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti eğer kurulmamış olsaydı 24 Temmuz Günü’nün ifade ettiği manayı anlamakta zorlanacaktık...Gazetecilerin ve Basının sorunlarını dillendiremeyecektik. O yüzden meslek örgütünün ne kadar büyük önem taşıdığını meslektaşlarımızın daha iyi bilmesi gerekiyor.

“HALKIN, DOĞRU HABER ALMA HAKKI VARDIR”

“Kendi mesleğine ve meslektaşına; kendi meslek örgütüne saygısı olmayanın başkasından saygı görmesi mümkün değildir” diyen Düzce Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erol Tayhan sözlerine şöyle devam etti:

“Öncelikle biz kendi mesleğimizden ve meslektaşlarımızdan sorumluyuz. Gazeteci, basın özgürlüğünü, halkın doğru haber alma ve doğru bilgi edinme hakkı adına dürüstçe kullanır. Bu amaçla gazeteci, her türlü sansür ve otosansürle mücadele etmeli, halkı da bu yönde bilgilendirmelidir. Gazetecinin halka karşı sorumluluğu, başta işverenine ve kamu otoritelerine karşı olmak üzere, öteki tüm sorumluluklardan önce gelir.”

Bugün basının içinde bulunduğu zor bir süreci fazla yara almadan geçirmeyi umuyoruz.24 Temmuz’un bayram olarak kutlanacağı günlerin özlemiyle tüm meslektaşlarımızın ‘Basın, Özgürlük ve Dayanışma günü’nü gönülden kutluyorum. Aramızdan ayrılan değerli büyüklerimizi de rahmetle anıyoruz.”

24.Temmuz.2020.Cuma

Erol TAYHAN

Düzce Gazeteciler Cemiyeti Başkanı

Bu haber Editör Kaynağından Editör Erol Tayhan Tarafından Yayınlandı.
Tüm Yorumlar
ali şahin20.07.2025-13:04:50 Türkiye'de olumsuzlukların ana kaynağı gazetecilerle ilgili. Gazeteciler bir araya gelemezse kimler nasıl bir araya gelecek.Sizi bir dayanışma içinde görelim hele.dayanışma her meslekte çok önemli.Bayram değil dedi Erol bey ama dayanışma günü dedi. Dayanışma gününüz kutlu olsun.bayramlar dayanışma ile başlar.
Emrah Türker20.07.2025-12:56:03 Erol başkanın "TGC ile ilgili açıklamasını ilk kez duyuyorum. Türkiye Gazeteciler cemiyeti 1946 yılında kurulmuş ve bu günü TGC'nin hatırlatması iyi olur. Yine de sayın Tayhan'a bu tespitinden dolayı teşekkür ediyorum. Demek ki gazeteciler birleşirse güzel şeyler ortaya çıkıyor.
1

Tüm Yorumlar

 
PAKMAYA
Öne Çıkanlar
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2020 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.