Bugün 05 Temmuz 2020 Pazar
“referandum Yapilsin” Eyt Düzce Şube Başkani Çelik
“REFERANDUM YAPILSIN” EYT DÜZCE ŞUBE BAŞKANI ÇELİK
 “referandum Yapilsin”  Eyt DÜzce Åube BaÅkani Çelik
Oy : 0-Puan : 0
+ -

“REFERANDUM YAPILSIN”

EYT DÜZCE ŞUBE BAŞKANI ÇELİK

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili son gelişmeler dikkatle takip ediliyor. Haklarını elde etmek için büyük mücadele veren EYT'liler bir de kıdem tazminatları tehlikeye girdi. Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği (EYT) Düzce Şube Başkanı Mehmet Ali Çelik, Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi hakkında açıklamalarda bulundu.

Çıkarılacak olan yasayla ilgili referandum yapılarak vatandaşın görüşünün alınması gerektiğini dile getiren Çelik“Ülkemiz yaklaşık 3,5 aydır Korona Virüsle mücadele süreci yaşıyor. Esnafın iş yeri kapatılmış, fabrikalarda kısa çalışma ödeneği adı altında devlet düzenlemeler yapmaya çalışıyor, birçok firmada işten çıkarma yasaklandı ve maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı. Bu kadar sıkıntıların yaşandığı bir dönemde bir yandan hastaneler açılırken ne oldu da bugün kıdem tazminatı ve bireysel emeklilik adı altında olan bir sistemi farklı bir kılıf içerisinde insanlara sunma noktasına geldiniz. Yaklaşık 17 gündür Türkiye’nin 2 büyük sendikasıyla görüşmeler devam ediyor. Ancak 35 milyon çalışan adına değil de 5 milyon çalışan adına görüşmeler devam ettiriliyor. Madem işçinin, esnafın, çalışanların hakkında bir karar alacaksınız varın bunu halka soralım. Bu yasanın çıkmasını REFERANDUM YOLUYLA HALKA SORALIM. Bu yasa geleceğe dair birçok şeyi belirleyecek” diyerek yeni bir görüş ortaya koydu.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği (EYT) Düzce Şube Başkanı Mehmet Ali Çelik, görüşülmekte olan sistemle ilgili işçilerin kaygılarını dile getirdiği konuşmasında şunları söyledi:

“Geçen hafta Sakarya’da bir çıkartma yaptık. AK Parti, MHP, İYİ Parti ve Gelecek Partilerine bir ziyaret gerçekleştirdik. Gündem her zamanki gibi EYT’nin konusu olan staj, sağlık sigortası ve bize uygulanan kanunsuzluklar oldu. Oradaki en büyük gündemimiz son günlerde özellikle çok sıkça gündeme gelen tamamlayıcı emeklilik sistemi adı altında çıkarılmak istenen, işverenin, çalışanın ve esnafın birikimlerini bir fona devretmek adı altında bir çalışma var. Biz bu fonla ilgili yapılan yanlış hakkında arkadaşlara bilgilendirmede bulunduk ve çekincelerimizi anlattık. Bu konuyla ilgili ciddi bir çalışma yapıyoruz.

"KIDEM TAZMİNATI İŞÇİNİN OLMAZSA OLMAZIDIR"

Kıdem tazminatının işçi ile işveren arasındaki yazılı bir sözleşme olduğunu vurgulayan Çelik, şunları söyledi:

“Kıdem tazminatı işçinin olmazsa olmazıdır. İşçinin ve aynı zamanda çoluk çocuğunun geleceğidir. Kıdem tazminatı işçiyle işveren arasındaki hukukun arasında anlaşmayı ortaya koyan yazılı bir sözleşmedir. O sözleşme üzerinde 60 yıldır süregelen bu kıdem tazminatı meselesinin bir anda gündeme getirilmesini vatandaşlar anlayamadı. Vatandaşlarımızın kazançlarına göre kesinti oranlarının belirleneceği zorunlu bir emeklilik sisteminin yeniden ele alacağız ve bu sistemle birlikte kıdem tazminatı reformunu da hayata geçireceğiz denilmişti.”

“PİYASAYA BELİRLİ BİR KAYNAK AKTARMAYA ÇALIŞILIYOR”

Çalışanların kazançlarından yeni bir fon oluşturulmak istendiğinin altını çizen Çelik:“Burada yapısal dönüşüm reformu adı altında piyasaya belirli bir kaynak aktarmak için aslında ana kaynak olarak işçinin, işverenin çalışanın, memurun, esnafın cebinden alınıp bir kaynak oluşturmak. Maalesef AK Parti bugüne kadar yapılan hatalar dizininin geldiği noktada yeni bir hata düzenin içerisine girmektedir demiştik. Bakanlık şu anda bu konuyla ilgili hazırlıklarını yapıyor. Cumhurbaşkanımızın meşhur bir sözü vardır, “Bir gece ansızın.” Bir gece ansızın bu yasa çıkabilir ve meclisten geçebilir.

Biz bu konuda 20 yıldır çalışma yürütüyoruz. Çalışan kardeşlerimizin çok iyi bilmesi lazım. Bu yasa çıkarsa bir 20 yıl daha bağırmak zorunda kalacaksınız. Gelin hep beraber bu yasadaki sıkıntıların giderilmesi için bir araya gelelim. Buna karşı gerekli uyarılarımızı yapalım.”

Bu haber Editör Kaynağından Editör Erol Tayhan Tarafından Yayınlandı.
Tüm Yorumlar
servet bilir20.06.2025-16:40:14 referandum çok mantıklı. başkanım bu konuyu gündeme taşıyınız.
kemal kale20.06.2025-16:36:26 eyt konusu ve eyt dernekleri iktidarın korkulu rüyası gibi. Önemli bir konuyu kamuoyuna taşıyorsunuz tebrikler.
1

Tüm Yorumlar

 
PAKMAYA
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2020 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.