Bugün 23 Eylül 2020 Çarşamba
“çok Çaliş Ve Allah’a Güven”
PROF. DR. MUHAMMAD SHAHBAZ DÜZCE’DE…
 “Çok ÇaliÅ Ve Allah’a GÜven”
Oy : 1-Puan : 4
+ -

Enerji ve çevre alanlarında önemli çalışmaları bulunan Beijing Institue of Technology Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammad Shahbaz, “Çin’de Kamu-Özel Sektör Enerji Yatırımları-Çevre Kirliliği İlişkisi Üzerine Değerlendirmeler ve Türkiye İçin Dersler” başlıklı konferansı ile Düzce Üniversitesi öğrencileriyle bir araya geldi.

Konferans öncesinde Düzce Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBİT) ile Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni (DÜGETAM) ziyaret eden Prof. Dr. Muhammad Shahbaz, Merkezlerde yürütülen katma değerli çalışmalar hakkında bilgi aldı

DÜBİT ve DÜGETAM ziyaretinin ardından İstiklal Konferans Salonu’ndaki programa geçildi. Programa; davetli konuşmacı Prof. Dr. Muhammad Shahbaz, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Akif Öncü, Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Uygur, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz ile öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Uygur, Düzce Üniversitesi’nin farklı alanlarda birçok faydalı etkinlik düzenlediğini belirterek sözlerine başladı. Prof. Dr. Muhammad Shahbaz’ın dünya çapında bir akademisyen olduğunu söyleyen Prof. Dr. Uygur, O’nun enerji sektörü ile ilgili önemli bilgiler paylaşacağını dile getirerek programın başarılı olmasını temenni etti.

Programda konuşan Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Akif Öncü, Prof. Dr. Muhammad Shahbaz’ın çevre ve enerji konularında dünyada tanınan bir profesör olduğunu ve aynı zamanda bu konulardaki bilimsel çalışmalarda en çok atıf yapılan kişi olduğunu sözlerine ekledi. Dünyada ve ülkemizde enerji maliyeti ve çevre kirliliği gibi sorun teşkil eden konulara yönelik programın faydalı olacağını ifade eden Prof. Dr. Mehmet Akif Öncü, katılımcılara teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.

Konferansını vermek üzere kürsüye davet edilen Prof. Dr. Muhammad Shahbaz, kendisini programa davet eden Düzce Üniversitesi’ne teşekkür ederek konuşmasına başladı. Birçok üniversiteyi ziyaret ederek bilimsel tartışmalar gerçekleştirdiğini söyleyen Shahbaz, çalışmalarında bu misyonu üstlendiğini dile getirdi. Çin’de en fazla atıf yapılan kişi olduğunu belirten misafir konuşmacı, önemli ödüller kazandığını dillendirerek bu başarıların kazanılmasında; hedefe odaklanma, çok çalışma ve Allah’a güvenmenin önemini vurguladı.

Temiz çevre ve çevrenin kalitesini yükselterek kalkınmanın sürdürülebilir olacağına dikkat çeken Prof. Dr. Muhammad Shahbaz, ülkelerin ekonomilerini geleneksel enerji kaynaklarından yenilenebilir enerji kaynaklarına dönüştürmenin zor ve maliyetli olduğunu söyledi. Çevrenin korunmasının tüm dünyanın ortak paydası olduğunu ifade eden Prof. Dr. Shahbaz, Çin’in enerji üretiminin yüzde 60’dan fazlasının yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanmasına yönelik çalışma olduğu bilgisini

paylaştı. Ülkemizde bu oranın yüzde 30 olmasına rağmen Türkiye’nin çevre konusunda doğru yolda olduğunu belirten Shahbaz, Türkiye ekonomisinin 2050 yılında dünyanın en büyük 12. ekonomisi olabileceği değerlendirmesinde bulundu. Enerji yatırımlarında kamu-özel sektör birlikteliğinin daha verimli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Muhammad Shahbaz, enerji yatırımları konusunda Çin’den örnekler vererek konferansını noktaladı.

Programın sonrasında Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ı ziyaret eden Prof. Dr. Muhammad Shahbaz, Rektör Çakar’la görüş alışverişinde bulunarak Düzce Üniversitesi’ne davet edildiği için duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Prof. Dr. Muhammad Shahbaz’ın Düzce Üniversitesi programı, Rektörlük ziyaretinin ardından sona erdi.

Bu haber Editör Kaynağından Editör Erol TAYHAN Tarafından Yayınlandı.
Tüm Yorumlar
Şuan Kayıtlı Bir Yorum Bulunmamaktadır.İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Tüm Yorumlar

 
TSO
Öne Çıkanlar
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2020 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.