Bugün 24 Şubat 2020 Pazartesi
Prof. Dr. Fuat Sezgin’i Anlamak İslam Medeniyetinin Batıya Işık Tutma Perspektifini Anlamaktır
Prof. Dr. Fuat Sezgin’i Anlamak İslam Medeniyetinin Batıya Işık Tutma Perspektifini Anlamaktır
 Prof. Dr. Fuat Sezgin’i Anlamak Ä°slam Medeniyetinin Batıya IÅık Tutma Perspektifini Anlamaktır
Oy : 3-Puan : 10
+ -

Düzce Üniversitesi tarafından 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı kapsamında düzenlenen “Bir İlim Yolcusu: Prof. Dr. Fuat Sezgin Sempozyumu” Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Kültür Merkezi İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

 

Programa; Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İlhan Genç, Prof. Dr. Mehmet Akif Öncü ve Prof. Dr. İdris Şahin, Düzce Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, davetli konuşmacılar, ülkemizin farklı üniversitelerinden akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 

Sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, İslam kültür ve medeniyetinin asırlarca insanlığa hizmet ettiğini ve ufuk açtığını belirterek sözlerine başladı. Merhum Prof. Dr. Fuat Sezgin’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye’ye davet edildiğini ve ülkemizde İslam bilim tarihi ile ilgili çalışmalar yürüttüğünü ifade eden Prof. Dr. İlhan Genç, O’nun emeklerinin zayi olmadığını ve bir vefa borcu olarak 2019 yılının Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı olarak kutlandığını sözlerine ekledi. Bu kapsamda sempozyumla daha önce düzenlenen etkinlikleri taçlandırdıklarını dillendiren Prof. Dr. Genç, programda emeği geçenlere teşekkür etti.

 

Sempozyumda konuşan Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı etkinliklerinin; sadece Prof. Dr. Fuat Sezgin’i hatırlamak değil, İslam bilim tarihini anlamak ve nereden geldiğimize ışık tutmak açısından da önemli olduğunu ifade etti.

 

Prof. Dr. Fuat Sezgin’in derinliğindeki maneviyatı da anlamanın önemine dikkat çeken Rektör Çakar, O’nu anarken, İslam Medeniyetinin Batıya ışık tuttuğu perspektifini de anlamış olacağımızı vurguladı. Prof. Dr. Fuat Sezgin’in öncülüğünde kurulan İslam Tarihi Müzesi’ne Düzce Üniversitesi öğrencilerini göndermeye devam edeceklerini söyleyen Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, İslam tarihini daha iyi anlamak için gözle deneyimlemenin daha faydalı olacağını dile getirdi.

 

Protokol konuşmalarının sonrasında Prof. Dr. Hamit Saruhan tarafından “Gelişmeler-Değişimler Bağlamında İnsanlık Bilim Tarihi” başlıklı açılış sunumu gerçekleştirildi. Açılış sunumunun ardından Prof. Dr. Tahsin Görgün, “İslam Bilim Tarihi Nasıl Anlaşılabilir: Yöntem Üzerine Bazı Düşünceler” başlıklı açılış oturumuyla bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

 

Başkanlığını Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç’in yaptığı birinci oturumda ise; Prof. Dr. Recep Yaparel “Bilim Tarihi Çalışmalarının Toplumsal Maneviyat Psikolojisine Katkıları: Prof. Dr. Fuat Sezgin Örneği”, Doç. Dr. Muhammet Özdemir ise “Prof. Dr. Fuat Sezgin’de Evrensel Bilimler Tarihi Kavramı ve Bilim Tarihi Yazımı” başlıklı sunumlarıyla sempozyuma katkı sağladı.

 

Sempozyumun öğleden sonraki bölümünde, oturum başkanlıklarını Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İdris Şahin, Düzce Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay ve Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Karagöz’ün yaptığı oturumlarda; davetli konuşmacılar İslam bilim tarihine dair birçok sunum gerçekleştirerek İslam medeniyetinin bilime katkılarıyla ilgili yeni bakış açıları geliştirilmesine vesile oldu.

 

Program sonrasında Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç eşliğinde, sempozyumun davetli konuşmacıları, Düzce Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi’ni ziyaret etti.

Bu haber Editör Kaynağından Editör Hüseyin Denizgez Tarafından Yayınlandı.
Tüm Yorumlar
Şuan Kayıtlı Bir Yorum Bulunmamaktadır.İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Tüm Yorumlar

 
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2020 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.