Bugün 09 Temmuz 2020 Perşembe
Kestane Gal Arisi Tehlike Arz Etmiyor
KESTANE GAL ARISI TEHLİKE ARZ ETMİYOR
 Kestane Gal Arisi Tehlike Arz Etmiyor
Oy : 3-Puan : 3
+ -

İlimiz yerel basın kuruluşlarında “Kestane Gal Arısı ” haberleriyle ilgili olarak; Düzce Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan basın açıklamasında.

Kestane Gal Arısı Dryocosmus kuriphilus (Yasumatsu) Anavatanı Çin olup, bu zararlı Türkiye de ilk defa 2014 yılında Yalova İlinde görülmüş ve oradan da çevre illere bulaşmıştır. Düzce İlinde ise bu yılın Haziran, Temmuz aylarında Gümüşova İlçesinde lokal bir kaç ağaçta görülmüştür. Kestane Gal Arısı’nın ağacı kurutma özelliği yoktur ancak meyve oranında yaklaşık olarak yüzde 50 azalış görülmesine sebep olabilmektedir.

Yalova’da bu böceğe karşı doğal düşman üretme istasyonu kurularak biyolojik olarak mücadele edilmektedir. Yaprak açma döneminde tomurcuklara yumurta koyarak meyve oluşumunu etkilemektedir. Böceğin zararı genelde ormanlık alandaki kestane ağaçlarında görülmekte ve sadece kestane bitkisine zarar vermektedir. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından böceğin popülasyon yoğunluğu, yayılması izlenmektedir.

İlimizde, mücadeleyi gerektirecek zarar gözlemlenmemiş olup, süreç hassasiyet ile takip edilmektedir. İlerleyen süreçte, Kestane Gal Arısı ile mücadele edilmesi gerektiği takdirde, ilgili kuruluşlarla koordinasyon sağlanıp, doğal paratiot temini yapılarak mücadele edilecektir.

 


Kaynak: T. C. DÜZCE VALİLİĞİ İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü
Bu haber Editör Kaynağından Editör Erol Tayhan Tarafından Yayınlandı.
Tüm Yorumlar
Şuan Kayıtlı Bir Yorum Bulunmamaktadır.İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Tüm Yorumlar

 
PAKMAYA
Öne Çıkanlar
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2020 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.