Reklamı Geç
DELTA ALFA RAMAZAN BAYRAMI İLANI
Bugün 25 Mayıs 2020 Pazartesi
Düzce Barosu’ndan Adli Yıl Yorumu:
“Düzce Barosu Katılım Sağlamayacak”
 DÜzce Barosu’ndan Adli Yıl Yorumu:
Oy : 0-Puan : 0
+ -
Düzce Baro Başkanı Av. Azade Ay, yaptığı yazılı açıklamada yapılan anayasa değişikliğinin denge ve denetim mekanizmalarının yürütme lehine bozulduğunu dile getirerek “Yürütme bu sistemde aşırı güç kazanmıştır. Bu sayede yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı tartışılır hale gelmiştir” diyerek Adli Yıl açılışına katılım sağlanmayacağı açıklandı.
Düzce Baro Başkanı Av. Azade Ay tarafından yapılan yazılı açıklamada aynen şu ifadelere yer verildi:

“Yapılan Anayasa Değişikliği ile Ülkemizde Cumhur Başkanlığı Hükümet Sistemine geçilmiş, her fırsatta dile getirdiğimiz üzere  ,denge ve denetim mekanizmaları yürütme lehine bozulmuş,yürütme bu sistemde aşırı güç kazanmıştır.
Yürütmenin bu derece aşırı güç kazanmış olması,kuvvetler ayrılığı prensibinin her geçen gün artan ivme ile erozyona uğramasına neden olmuş,bunun doğal sonucu olarak da yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı tartışılır hale gelmiştir.
Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının ,adil yargılanma hakkının, evrensel hukuk ilkelerinin  tartışılır hale geldiği ve  bu  noktaya yürütmenin yargıya müdahalesi nedeniyle gelindiği yolunda toplumda genel kanının varlığı göz önüne alındığında Adli Yıl Açılış Toplantısının , yargının merkezinde değilde yürütme erkinin merkezinde yapılmasını ,bu güne değin savunduğumuz değerlere tezat oluşturması nedeniyle ,Baromuza ,Yargıtay Başkanlığınca yapılan davete sadece teşekkür ederek ,Düzce Barosu  adına katılım sağlanmayacağını geçtiğimiz günlerde bildirdik.
Dün olduğu gibi ,bu günde Düzce Barosu olarak Cumhuriyetin kuruluş felsefesinden bir an için ayrılmadan ,demokrasiden ,hukukun üstünlüğü ilkesinden ,tarafsız ve bağımsız yargıdan yana tavır koyduğumuzu bildirir ,kamuoyunun bilgisine sunarım.”
Bu haber Editör Kaynağından Editör Engin Tarafından Yayınlandı.
Tüm Yorumlar
Şuan Kayıtlı Bir Yorum Bulunmamaktadır.İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Tüm Yorumlar

 
Öne Çıkanlar
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2020 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.