Reklamı Geç
DELTA ALFA RAMAZAN BAYRAMI İLANI
Bugün 25 Mayıs 2020 Pazartesi
Düzce Başsavcısı Yılmaz, Basın’la Buluştu
Başsavcı Yılmaz:”Uzlaşma” İle Yargının Yükü Hafifledi
 DÜzce BaÅsavcısı Yılmaz, Basın’la BuluÅtu
Oy : 8-Puan : 21
+ -
Düzce Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Çelik, Düzce’de görev yapan basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelerek, Düzce’de basın-adliye ilişkilerinin verimli geçtiğini kaydederek, 20 savcı ve 30 hakimle Düzce Adliyesinde yoğun bur mesai geçirdiklerini belirterek “Düzce Adliyesi olarak Düzce halkına en hızlı, adil ve şeffaf bir şekilde hizmeti götürmeye devam edeceğiz.” dedi.

“Uzlaştırma” Adliyenin Yükünü Hafifletir
Uzlaştırma Bürosu’nun  Adliyenin yükünü hafiflettiğini kaydeden Başsavcı Yılmaz, Uzlaştırma Bürosu’na 2018 yılında yapılan başvuru sayısını hatırlatarak “2018 yılı içerisinde uzlaştırma bürosuna gelen yaklaşık 1800 dosyadan 1010’unun uzlaşmayla, 818’inin ise olumsuz sonuçlandığını” dile getirdi.
Sedat Çelik / Düzce Başsavcısı
Düzce Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Çelik, Düzce basını ile kahvaltıda buluştu. Başsavcılık toplantı salonunda yerel ve yaygın basın temsilcileri ile bir araya gelen Başsavcı Çelik, suç nedeniyle hakkında dava açılacak olan kişiye son bir şans anlamına gelen ‘uzlaştırma’ uygulaması hakkında detaylı bilgiler verdi.
Sedat Çelik / Düzce Başsavcısı
Düzce Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erol Tayhan başta olmak üzere Düzce’de görev yapan yerel ve yaygın medya temsilcileri ve muhabirlerin hazır bulunduğu toplantıda basınla zaman zaman istişare etmenin kentin gelişimi ve vae sağlıklı gelişimine de katkı sağlayacağı vurgulandı.
Toplumsal barışı sağlama hedefiyle çalıştıklarını kaydeden Başsavcı Çelik, “2018 yılında ülke genelinde 220 bin basit suçları içeren dosya uzlaştırma ile adliyeye gelmeden halledildi. Uzlaşmaya çok önem veriyoruz. Bu rakamları daha yukarı çıkaracağız. Hedefimiz uzlaştırılan dosya sayısını yüzde 50-60’lardan yüzde 80’lere çıkarmak. Uzlaşmada mağdurun da hakkını veriyoruz. Toplumsal barışı böyle sağlayacağız. Herkes kazanmış oluyor. Hakimler ve personel bazında da yük azalıyor. 500 bin dosya 1 milyon insan demektir. Bunu hedefliyoruz.” dedi.
Düzce Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Çelik, basınla gerçekleştirilen bu tür toplantıların doğru ve gerçek haberi yayınlamadaki etkisini dile getirerek, “Gündemimizde özellikle basın suçları basınla adliye ilişkileri soruşturmanın gizliliğini ihlal gibi konularda bilgi alışverişinde bulunduk.  Adliyemiz 20 savcı yaklaşık 30 hakim olmak üzere toplam 50 kişi ile hizmet vermektedir. Yoğun bir mesai geçirmekteyiz. Soruşturma dosyalarımız birikmişti onlara yeni gelen arkadaşlarla beraber hızlı bir şekilde bitirme aşamasına geldik. Özellikle benim üzerinde durmak istediğim konu uzlaşma konusuna özel değinmek istedim. Uzlaşma toplumsal barışı sağlamanın en güzel yoludur. 2005’teki kanun değişikliği ile yasamıza geldi. Ancak gereken önemi görmediği için son dönemde bakanlık nezdinde yapılan çalışmalar sonucu yasal değişiklikler çok işlevsel bir hale getirildi.”
Başsavcı Çelik, uzlaştırma anlayışının taraflar için önemli bir kazanım olduğunu belirterek "Uzlaştırmacılar atandı. Eğitimleri verildi. Sonuç olarak çok güzel sonuçlar almaya başladık. 2018 yılı içerisinde yaklaşık uzlaştırma bürosuna gelen dosya sayımız 1800, 1010 tanesi uzlaşmayla sonuçlanmış, 818 tanesi de olumsuz sonuçlanmıştır. Onarıcı adalet sistemi artık dünyada çok yaygın uygulanan bir sistem, hukuk da arabuluculuk sistemi var. Cezada uzlaştırma var. Biz bunu basın mensubu arkadaşlardan bize yardımcı olmasını da istiyoruz. Özellikle önemli sonuçlanan güzel uzlaştırma haberini yapmanızı istiyoruz. Toplumsal bir farkındalık oluşturmak için. Bu rakamları daha da iyi bir seviyeye getireceğiz. Düzce de sorunlarımız var. En kısa zamanda aşacağız. Personel sayılarımız yeterli hale geldi. Hakim savcı sayımız yeterli hale geldi. Düzce Adliyesi olarak Düzce halkına en hızlı, adil ve şeffaf bir şekilde hizmeti götürmeye devam edeceğiz2 dedi.

 
Bu haber Editör Kaynağından Editör Engin Tarafından Yayınlandı.
Tüm Yorumlar
Şuan Kayıtlı Bir Yorum Bulunmamaktadır.İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Tüm Yorumlar

 
Öne Çıkanlar
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2020 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.