Reklamı Geç
düzce
Bugün 25 Mart 2019 Pazartesi
Çilimli’de Çalişan Findik İşçilerinin Çocuklari Coşturdu...
Doğu illerimizden fındık toplamak için gelen ailelerin çocukları okullarında gördükleri derslerden geri kalmamak için düzenlenen proje kapsamında yılsonu etkinlikleri için Çilimli’de 30 Ağustos Zafer Bayramı şenliğine neşe kattı.
 Çilimli’de ÇaliÅan Findik Ä°ÅÇilerinin Çocuklari CoÅturdu...
Oy : 10-Puan : 28
+ -

Programda Çilimli Kaymakamı ve belediye Başkanı ile fındık tarlasından gelerek etkinliğe katılan çocukların anne ve babaları da bu coşkuya ortak oldu

Her yıl özellikle Doğu ve Güney Doğu illerimizden fındık toplamak için Karadeniz Bölgesi’ne gelen ailelerin “çocuklarının çalıştırılmaması ve çocukların okullarında gördükleri derslerden geri kalmaması” için başlatılan proje kapsamında Çilimli’de düzenlenen yılsonu etkinliklerinde fındık işçilerinin çocukları ve aileleri ile birlikte 30 Ağustos Zafer Bayramını coşkuyla kutlandı
Düzce’nin Çilimli Anaokulu’nda 2013 yılından bu yana devam eden . Yaşları 3 ile 15 arasından değişen 186 çocuk çeşitli branşlarda derslerle, farklı faaliyet, etkinlik ve şenliklerle de bu yılı tamamlamış oldular.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Uluslararası Çalışma Örgütü’nün birlikte yürütmüş olduğu “Mevsimlik Fındık Tarımında Çocuk İşçiliğinin Sonlandırılması Projesi” kapsamında Çilimli Anaokulu’nda 186 çocuğun eğitimleri tamamlandı. Çocuklar, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın da gelmesi ile birlikte eğitimlerini düzenlenen bu özel geceyle taçlandırdılar.

GECEDEN SAHNELER

Çilimli Anaokulu bahçesinde düzenlenen geceye; Çilimli Kaymakamı Mahmut Şener, Çilimli Belediye Başkanı Muhsin Yavuz, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, Çilimli İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdurrahman Yurttaş, İş Kur İl Müdürü Ferhat Acar, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Zeki Yıldırım, Çalışma Örgütü İLO Türkiye Koordinatörü Murat Gürkan Gülcan, İl Genel Meclis Üyesi Öner Şen ve Nazmi Tok gibi davetliler ve çocukların aileleri de katıldı.

Çilimli Kaymakamı Mahmut Şener, Belediye Başkanı Muhsin Yavuz ve yaptıkları konuşmalarda projenin başarıyla tamamlanmasından duydoukları mutluluğu dile getirdiler:

 

Öğrenciler eğitim boyunca öğrendikleri şarkı, dans ve gösterileri hem protokol üyeleri hem de aileleri ile paylaştılar. Çilimli Anaokulu Müdürü Nuray Eran Türedi yaptığı açıklamada “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Uluslararası Çalışma Örgütü’nüm birlikte yürütmüş olduğu "Mevsimlik Fındık Tarımda Çocuk İşçiliğinin Sonlandırılması Projesi" kapsamında Türkiye’nin doğu illerinden fındık toplamak için Çilimli’ye gelen ailelerin çocuklarına anaokulumuzda eğitimler verdik. Projemiz 2013 yılında başladı ve şimdiye kadar gurur verici bir şekilde devam ettirdik. Çilimli Kaymakamlığı ile birlikte projenin başarısını daha üst seviyeye taşıdık ve bu yıl projemize 186 öğrenciyi kazandırmanın mutluluğunu da yaşadık. Proje mevsimlik tarım işi için bulundukları bölgelerden Mart, Nisan aylarında göç etmek zorunda kalan ailelerin çocuklarına yöneliktir. Çocuklara, mahrum kaldıkları eğitimi biz okulumuzda hızlandırılmış bir şekilde veriyoruz ve onların çalıştırılmalarının önüne geçmek için uğraşıyoruz. Çilimli’ye Ağustos ayında gelen aileler çocuklarını fındık tarımında çalıştırmak yerine okulumuza gönderiyorlar, böylece çocuklar daha başarılı ve mutlu bir şekilde geleceğe hazırlanıyorlar” dedi.

 

Haber : Yavuz ÇAKAR   (OBJEKTİF AJANS)

 

 

Bu haber Editör Kaynağından Editör Objektif Tarafından Yayınlandı.
Tüm Yorumlar
Şuan Kayıtlı Bir Yorum Bulunmamaktadır.İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Tüm Yorumlar

 
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2019 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.