Reklamı Geç
Bugün 24 Ocak 2020 Cuma
Ziraat Doğa Bilimleri Fakültemiz Bahçe Günü Düzenledi!
Üniversitemiz Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Düzce İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Düzce Ziraat Odası’nın işbirliğiyle Çilimli ilçesinin Topçular köyünde fındıkta teknik bakım çalışmalarının uygulandığı demonstrasyon bahçesinde “Bahçe Günü” düzenlendi.
 Ziraat Doğa Bilimleri FakÜltemiz BahÇe GÜnÜ DÜzenledi!
Oy : 73-Puan : 281
+ -

Programa Düzce Vali Yardımcıları Hasan Ruhi Yaylacı ve Hasan Bağcı, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Uludağ, Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, ziraat mühendisleri, fındık üreticileri ile tarım ilacı sektöründe faaliyet gösteren firma yetkilileri katıldı. Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hayati Eğilmez, Cumayeri ve Yığılca Ziraat Odası Başkanları İhsan Keleş ve Hüseyin Yılgın, İlçe Tarım Müdürleri Mustafa İlyasoğlu, Ramazan Taran, Aydın Koca, Özgür Kibar ve personelleri “Bahçe Günü” etkinliğe katılarak destek sağladı.

Açılış konuşmasında Prof. Dr. Ahmet Uludağ, bu uygulamanın yapılmasına katkıda bulunan kuruluşlara, çalışmayı destekleyen Bayer ve Timac Agro firmalarına, bahçe sahibi Jandarma Tuğgeneral (e) Turhan İnegöl’e ve bakım işlerini yapan üretici Hikmet Yüksel’e, uygulamalarda danışmanlık yapan Yrd. Doç. Dr. Nedim Altın ve Yrd. Doç. Dr. Hülya Ünver’e teşekkür etti. Ayrıca bahçe gününün düzenlenmesindeki katkı ve desteklerinden dolayı Düzce Üniversitesi Rektörlüğü’ne ve Çilimli Belediyesi’ne de şükranlarını belirtti. Bahçe gününde üreticilerin, teknik elemanların, öğretim üyelerinin, fındığa girdi sağlayan ve fındığın çıktısını değerlendiren firmaların, muhtarların ve sivil toplum kuruluşlarının çiftçi gününde bir arada olmasının sevindirici olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ahmet Uludağ, “Fındıkta teknik uygulamalardaki gelişmelerin yanı sıra üreticiye ve ülkemize daha fazla gelir getiren bir ürün olması için birlikte çalışılması gerekmektedir” dedi.   Prof. Dr. Uludağ, Üniversitemizde yeni kurulan Fakültemizin her zaman, başta üretici olmak üzere bütün paydaşlarla birlikte olacağını ve değer üretmeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

Çalışmayı arazide takip eden Ziraat Mühendisleri Burhan Şahin  ile Şadiye Zambak yaptıkları çalışmanın farklılıklarını, neleri hedef aldıklarını, demonstrasyon bahçesinde fındık üreticileriyle paylaştılar. Şadiye Zambak, “Üreticinin tekniğine uygun sayılabilecek sonbahar budamasının yapıldığı bahçede çalışmalar, Nisan ayında gübreleme ile başlamıştır. Daha sonra da tekniğine uygun olarak gübre uygulamalarına devam edilmiştir. Bahçede ana hastalık olarak, külleme; ana zararlılar olarak; fındık kurdu, Amerikan Beyaz Kelebeği, kozalak akarı ve yabancı otlar belirlenmiş; bunlara karşı bütünleşik mücadele anlayışıyla kültürel, mekanik ve kimyasal mücadele uygulanmıştır.”  dedi. Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Yüksek Lisans Öğrencisi Şadiye Zambak, özellikle dip sürgünü temizliği, yabancı otların biçilmesi, hastalık ve zararlılara karşı zamanında, dozunda çevreyi de koruyacak şekilde ilaçlamaların yapılması, tekniğine uygun ve doğru gübrelerin kullanılması konularına dikkat çekti.

Bu haber Editör Kaynağından Editör Furkan UÇAR Tarafından Yayınlandı.
Tüm Yorumlar
Şuan Kayıtlı Bir Yorum Bulunmamaktadır.İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Tüm Yorumlar

 
Öne Çıkanlar
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2020 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.