Reklamı Geç
Bugün 24 Ocak 2020 Cuma
Fındık, Sabrı Zorluyor
TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, düzenlediği basın toplantısında zehir zemberek açıklamalarda bulundu. Karadeniz’in can damarı konumunda olan ancak 2 sezondur fiyattan yana yüz güldürmeyen fındıkta üreticilerin mağdur edilmemesi gerektiğini vurgulayan Bayraktar, 14 Mayıs’ta Ankara’da düzenledikleri mitingde büyün sorunları dile getirdiklerini ancak mesajların yeterince anlaşılmadığını söyledi ve ekledi: “Meydanlara bir çıkmaya başlarsak arka arkaya gelir. Kimse bizi durduramaz. Herkes aklını başına alsın.”
 Fındık, Sabrı Zorluyor
Oy : 48-Puan : 125
+ -
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Birlik Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, yaşanan sorunlar başta olmak üzere tarımdaki gelişmeleri değerlendirdi. Hükümetin tarım politikaları üzerinden çok sert söylemlerde bulunan Bayraktar’ın gündeminde fındık da vardı.

“FİYATLARI DAHA DA DÜŞÜRECEKTİR”
Cumartesi günü Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla, sıfır gümrükle, TMO’ya 750 bin ton buğday ve mahlut, 700 bin ton arpa, 700 bin ton mısır, 100 bin ton pirinç, Et ve Süt Kurumu'na (ESK), 500 bin canlı büyükbaş hayvan, 475 bin canlı küçükbaş hayvan, 75 bin ton lop et, 20 bin ton da karkas et ithalatı için yetki verildiğini belirten Bayraktar, şunları kaydetti: “Öncelikle hasadın devam ettiği, üreticinin fiyattan aşırı derecede mağduriyet yaşadığı, üretimin de geçen yılın 1,2 milyon ton üzerinde çıkacağının tahmin edildiği bu ortamda, böyle bir kararname çıkarılması, ithalat yapılmasa bile piyasayı yine psikolojik olarak etkileyecek ve fiyatları daha da düşürecektir.

“KARARNAMENİN ZAMANLAMASI DA YANLIŞTIR”
Kararnamenin zamanlaması da yanlıştır. TMO’ya 2015 ve 2016 yıllarında böyle bir buğday ithalatı yetkisi verilmemiştir. Ofis, 2012 yılında 1 milyon tonluk yetki almış ancak ihtiyaç görülmediği için kullanmamıştır. 2014 yılında verilen buğday ithalatı yetkisinin tarihi de 19 Nisan 2014’tür ve kararname hasattan yaklaşık bir ay önce çıkarılmıştır. TMO, 2014 yılında verilen 4,2 milyon tonluk ithalat yetkisinin yarısı kullanılmıştır. Kararın üretici mağduriyetine yol açmamasını talep ediyoruz.”

“FINDIK ÜRETİCİSİ MAĞDUR EDİLMEMELİ”
Karadeniz için çok önemli bir ürün olan fındıkta önümüzdeki günlerde hasada başlanacağını vurgulayan Bayraktar, “Fındık ülkemize 2 milyar dolardan fazla döviz sağlamaktadır. TMO, Nisan ayında başladığı alımlara yeni sezonda da etkin olarak devam etmeli, fındık üreticisini mağdur etmemelidir.” diye konuştu.

“ENFLASYONDA GÜNAH KEÇİSİ BİZ MİYİZ?”
Bütün bu politikaların Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi’nin kararları olduğunun söylendiğine dikkati çeken Bayraktar, şöyle devam etti: “Gerekçe enflasyonla mücadele deniyor. Sanki, enflasyonun sorumlusu çiftçimizmiş gibi… Tüketicide Haziran ayı itibarıyla yıllık enflasyon yüzde 10,90’ı buluyor. Gıdanın enflasyondaki payı ne? Yüzde 3 civarında. Enflasyon denince hemen akla gıda geliyor. Gıdada enflasyonu sıfırladın diyelim, enflasyon sorunu ortadan mı kalkacak? Gıda dışında yüzde 8’e yakın bir enflasyon var. Enflasyonu oluşturan diğer unsurlara neden bakılmıyor? Çiftçiye cesaretiniz yetiyor da onlara yetmiyor mu? Neden sadece bizim üzerimize geliniyor? Günah keçisi biz miyiz? Bunu da herkesin görmesi gerekir.”

“KİMSE BİZİ TEKRAR MEYDANLARA ÇIKMAK ZORUNDA BIRAKMASIN”
Üreticilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekmek için 14 Mayıs’ta Ankara’da düzenledikleri mitingi anımsatan Bayraktar, “14 Mayıs 2017’de Ankara Tandoğan’da düzenlediğimiz mitingde, bütün mesajlarımızı verdik, sorunları dile getirdik, çözüm yollarını gösterdik. Bu ülkeyi doyuran, reel sektör olan tarımın ve çiftçimizin kıymeti anlaşılmıyor dedik. Görüyoruz ki mesajlarımız yeterince anlaşılmamış. Çiftçimiz, sorunların bir an önce çözülmesini istiyor. Uyarıyoruz…Kimse bizi tekrar meydanlara çıkmak zorunda bırakmasın.” dedi.
Bu haber Editör Kaynağından Editör Furkan UÇAR Tarafından Yayınlandı.
Tüm Yorumlar
selma sarar20.08.2001-19:38:10 Kadın olarak ben varım yürümeye eyleme. Nerde öyle yürekli erkek. Ancak dedikodu yapar erkekler kahve köşelerinde. Bu fiyatı yarın arar olursunuz ey Düzceliler.
ahmet kurt20.08.2001-16:12:43 ziraat odası bugüne kadar hangi eylemi yaptı ki fındıkla ilgili.Hadi gelin deyin gelelim çıkalım sokağa.Fındık bugün 7 lira. bu isyanı tetikler. ben fındığı toplamadan ocağını birlikte yakacağım. Allah kahretsin.
1

Tüm Yorumlar

 
Öne Çıkanlar
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2020 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.