Reklamı Geç
Bugün 24 Ocak 2020 Cuma
Biyolojik Savaş!
Amerikan Beyaz Kelebeği ile mücadele konusunda pilot ilçe seçilen Gümüşova’da ışık tuzakları aracılığı ile yürütülen biyolojik mücadele kapsamında faydalı böcek salımı yapıldı.
 Biyolojik SavaÅ!
Oy : 42-Puan : 109
+ -
Düzce Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi ile Gümüşova İlçe Ziraat Odası tarafından fındık başta olmak üzere birçok ağaç ve bitki türüne verdiği zararla ciddi ekonomik kayıplara sebep olan Amerikan beyaz kelebeği sorunuyla mücadele devam ediyor. Doğaya verdiği etkiyi ortadan kaldırması için zararlının yakalanması amacıyla üretilen ışık tuzakları yardımıyla yürütülen mücadelenin biyolojik uygulaması, Gümüşova’ya bağlı Elmacık Köyündeki fındık bahçesinde yapıldı. Işık tuzakları ile mücadele zamanını belirliyoruz Düzce Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, ışık tuzaklarının Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısıyla mücadele zamanına dair elde edilen sonuçları aktardı. “Toplam 100 adet ışık tuzakları yaptırdık. Hemen hemen her köye dağıttık. Kelebekler gece aktif olduğu için mücadele zamanını doğru belirlemek için ilk çıkış zamanını belirliyoruz. 1.döl döneminde etkili sonuçlar aldık. Her yıl Mayısın üçüncü haftasında kelebekler görülürken, ışık tuzağı sayesinde iklim koşullarının etkisiyle birlikte 22 Mayıs tarihinde ilk kelebeği yakaladık.Tüm köy ve ilçelerimizi tarım ilçe müdürlükleri ve ziraat odaları işbirliğinde bu bilgiyi paylaştık. Doğru zamanda ilk döl zamanında başarılı mücadeleyi gerçekleştirdik. Temmuz ayının üçüncü haftasında zararlının 2.döl zamanıdır. Işık tuzaklarında ikinci döl çıkışlarını takip etmekteyiz. Doğru zamanda doğru uygulama ile başarılı mücadele yapmış olacağız.”

Fındık ağaçlarına faydalı böcek salındı Işık tuzaklarını mücadele zamanına karar vermek için kullandıklarını belirten Öztemiz, Amerikan Beyaz Kelebeğine karşı uyguladıkları biyolojik mücadele kapsamında faydalı böcek salımı yaptıkları dile getirdi. Zararlının yumurtalarını parazitleyecek faydalı böceklerin salım işlemini anlatan Öztemiz, amaçlarının kimyasal mücadele sayısını azaltmak olduğunu vurguladı. Yüzde 60 ila 70 oranında başarı yakaladık Gümüşova İlçe Ziraat Odası Mafil Tavlı da biyolojik mücadele sürecinde yaptıklarını ve yapamadıklarını sıralayarak yüzde 60 ile 70 oranında başarılı olduklarının altını çizdi. Düzce’nin kanser vakalarında 6.sırada geldiğini bildiren Tavlı, kimyasal mücadelenin çevreye ve insan sağlığına verdiği zararların azaltılmasına ilişkin alınan tedbirleri paylaştı. Açıklamaların ardından fındık ağaçlarına faydalı böcek salımı yapıldı.
Bu haber Editör Kaynağından Editör Furkan UÇAR Tarafından Yayınlandı.
Tüm Yorumlar
Şuan Kayıtlı Bir Yorum Bulunmamaktadır.İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Tüm Yorumlar

 
Öne Çıkanlar
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2020 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.