Reklamı Geç
DÜZPAŞ
Bugün 21 Eylül 2019 Cumartesi
Yiğilca Arisini Tescilleyecek
Yığılca arısının üretim potansiyelini artırmak amacıyla hayata geçirilen ana arı projesi kapsamında 8 arıcıya kaymakamlık tarafından gerekli malzemeleri teslim edildi.
 Yiğilca Arisini Tescilleyecek
Oy : 33-Puan : 88
+ -
Projeyle Yığılca arısının bakanlık tarafından tescili ve bölgenin izole bölge oluşturularak korunması sağlanacak. 
Türkiye  için  önemli  bir gen  kaynağı  olduğu  yapılan  bilimsel  çalışmalar  ile  ortaya  koyulan  Yığılca  arısının  üretim  potansiyelini  arttırarak, arı ırkının  tescilli hale  getirilmesi amacıyla ana arı projesi Yığılca’da hayata geçirildi. 
140 bin lira değerindeki  proje  kapsamında, Yığılca’da  ana  arı  üretimi  potansiyeli  bulunan 8 arıcı belirlendi.

Arı yetiştiricilerine ana arı üretmek için gerekli olan ruşet kovan, ana arı seti, işaret boyası, çerçeve arası yemlik, larva transfer kalemi ve ana arı kafesi gibi ana arı malzemeleri Yığılca Kaymakamı Muhammet Furkan Sancaktutar, Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Onur Çolak, tarafından ücretsiz olarak teslim edildi. 
Üretilen ana arılar ilk olarak Yığılca’da daha sonra ise Düzce’de bulunan diğer üreticilere yüzde 50’sinin proje tarafından karşılanması kaydıyla verilecek. 

Projenin  devamında  ana  arı  üreten  işletmelerin  kolonilerinden  özellikleri  bakımından  en  üstün  olanlarından 200’ü bir grup  oluşturularak  Düzce İl Gıda Tarım Hayvancılık  Müdürlüğü, Yığılca  İlçe  Gıda  Tarım  ve  Hayvancılık  Müdürlüğü,  Arı Yetiştiricileri  Birliği  ve  Düzce  Üniversitesi (DAGEM)  işbirliğinde  seçim çalışması yapılacak. Yığılca arısının Bakanlık tarafından tescili ve bölgenin izole bölge oluşturularak korunması sağlanacak. 
Bu haber Editör Kaynağından Editör Furkan UÇAR Tarafından Yayınlandı.
Tüm Yorumlar
Şuan Kayıtlı Bir Yorum Bulunmamaktadır.İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Tüm Yorumlar

 
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2019 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.